Možda ste upoznati sa nekim simptomima bolesti štitne žlezde, ali postoje neki koje ne biste očekivali.
Preterano aktivna štitna žlezda izaziva prekomerno znojenje, gubitak težine i može ubrzati rad srca. Neaktivna štitna žlezda radi suprotno – možda vam je hladno, možete dobiti na težini…
Ali postoje i manje poznati simptomi koji mogu otkriti da nešto nije u redu sa vašom štitnom žlezdom.
„Magla“ u mozgu
Štitna žlezda šalje određene hormone u mozak kako bi mu pomogla da obavi svoj posao, a kada se ovaj proces uspori zbog manje aktivne štitne žlezde, može doći do jednog neželjenog efekta, a to je osećaj da imate „maglu“ u mozgu. Možda ćete primetiti da vam je teže da se fokusirate, teže pamtite i da ne možete jasno da razmišljate.
Promene raspoloženja
Da li se često osećate loše i tužno? Postoji mnogo razloga za ovo, ali problemi sa štitnom žlezdom su takođe na listi. Depresija je često jedan od prvih simptoma da nešto nije u redu sa štitnom žlezdom. Depresija je češća kada je štitna žlezda preaktivna.
Problemi u trudnoći
Istraživanja pokazuju da nelečeni problemi sa štitnom žlezdom mogu dovesti do problema u trudnoći, kao što je stanje zvano preeklampsija, koje opisuje visok krvni pritisak / hipertenziju koja se javlja prvi put u trudnoći u kombinaciji sa prisustvom proteina u urinu.
Menstrualni problemi
Problemi ove vrste mogu biti simptom problema sa štitnom žlezdom. Menstruacija koja je veoma slaba ili obilna i neredovna može biti jedan od simptoma. Ako uopšte nemate menstruaciju, ovo može biti simptom. Devojčice koje imaju problema sa štitnom žlezdom često dobiju prvu menstruaciju veoma rano ili veoma kasno.
Mutan vid
Ponekad stanje štitne žlezde može prouzrokovati nakupljanje viška tečnosti u tkivima u blizini očiju, a kada se to dogodi, bolest štitne žlezde može uzrokovati da mišići oko oka koji kontrolišu pokrete očiju postanu veći. Mogu se javiti i problemi sa fokusom i vid može postati zamagljen. Mogu se pojaviti i problemi sa dupliranim slikama.
Hrana ima čudan ukus
Čulo ukusa može da vas zavara, a kada štitna žlezda ne radi kako bi trebalo, to može da izazove probleme sa ukusom i stoga hrana može imati drugačiji ukus.
Smanjen libido
Kada je rad štitne žlezde usporen, isto se dešava i sa metabolizmom, a on je taj koji kontroliše organe u telu koji proizvode hormone potrebne za seksualnu želju. Kada ih u organizmu nedostaje, osetićete to i sami jer se želja za seksom može smanjiti.
Gubitak kose
Kosu gubimo svaki dan, ali ako primetite sve više promena na koži glave ili da se kosa proređuje, možda je zaslužna i štitna žlezda. Ovaj problem se obično javlja kod teških promena štitne žlezde koje traju dugo vremena.
Visok krvni pritisak
Manje aktivna štitna žlezda može dovesti do toga da krvni sudovi postanu manje fleksibilni, što znači da će protok krvi iz srca u druge delove tela biti ometen. Preterano aktivna štitna žlezda može podići krvni pritisak i doprineti aritmijama.
Preuzmite android aplikaciju.