Ekonomska situacija i dalje se pogoršava pa je i ulaganje u nemačku privredu postalo besmisleno, izjavio je Kristijan Keser, šef poreskog odeljenja „Simensa“ na otvorenom sastanku Odbora za finansije Bundestaga.
Kristijan Kezer priznao je da kompanija ne planira nove projekte u Nemačkoj.
„Zaista, ne postoji ništa što govori u prilog investicijama u Nemačkoj. Dakle, naše najnovije investicije su uglavnom bile u inostranstvu“, objasnio je Keser.
Jedan od glavnih razloga za ovakvu poslonu politiku „Simensa“ su visoke cene energenata, pre svega struje.
Gita Koneman, predsednica Odbora za mala i srednja preduzeća iz CDU, slaže se sa mišljenjem predstavnika „Simensa“.
„Nažalost, analiza je tačna. Nemačka i dalje ima jedinstvenu bazu od 3,3 miliona preduzeća, od kojih su 99 odsto mala i srednja preduzeća. Ranije su bili u brzoj traci, a danas su zaglavljeni na ivici puta. Koče ih ogromne cene energije, previsoki porezi i naknade, parališu birokratiju i neprijateljstvo prema inovacijama“, rekla je Koneman za nemački „Bild“.
„Simens“ je jedna od najvećih nemačkih kompanija sa oko 320.000 zaposlenih i prometom od 77,8 milijardi evra. Kompanija je više puta jasno stavljala do znanja da je zabrinuta zbog pada investicione atraktivnosti Nemačke.
Nemačka, iako se agresivno bavi zelenom energijom i zatvara nuklearne elektrane i elektrane na ugalj, suočava se sa rastućim troškovima energije koji proizvodnju čine manje konkurentnom u odnosu na druge zemlje.
Drugi najvažniji razlog zašto nemačke i strane kompanije ne žele da otvore nova preduzeća u Nemačkoj je preterana birokratija i stroga državna regulativa. Procesi za dobijanje građevinskih dozvola, inovacije ili razvoj infrastrukture mogu da potraju predugo, ometajući brze promene i prilagođavanje novim tehnologijama.
Investitori se žale i na nedostatak kvalifikovanih stručnjaka i nisku digitalizaciju zemlje. Simens, kao tehnološka kompanija, zainteresovan je za visok nivo digitalne infrastrukture, ali Nemačka po ovom pitanju zaostaje.
Poresko opterećenje poslovanja u Nemačkoj ostaje visoko u poređenju sa drugim zemljama, posebno sa zemljama istočne Evrope i Azije, što takođe smanjuje atraktivnost za nove investicije.
U oktobru otvoreno samo 12.000 novih radnih mesta u SAD, najmanje od decembra 2020.
Preuzmite android aplikaciju.