Uticaji različitih filmova, serija i knjiga, vratili su viteštvo na velika vrata u Srbiji. Srpska istorija broji vitezove o kojima se i danas priča i koji su sastavni deo folklora- od Banović Strahinje, Miloša Obilića, Lazara Hrebeljanovića do Marka Kraljevića. Jedan turnir, koji će spojiti prošlost i sadašnjost, staru i novu Srbiju, obnavljanje tradicije, zakazan je za 10. avgust na simboličnom mestu- Petrovaradinskoj tvrđavi.
Nemanja Banović, organizator festivala “Srpski srednjevekovni sabor”, rekao je za naš portal da se na festivalu očekuju mnogobrojni programi za najmlađe, kao i za stariju publiku, poput viteškog turnira, prikaza života srednjeg veka u Srbiji i približavanje takvog načina života i ove discipline. Kako naš sagovornik navodi, očekuju se i gosti iz Hrvatske, Mađarske.
-Viteštvo se razlikuje do podneblja do podneblja, prvenstveno u izradi oklopa, izradi oružja. Ono što je delilo srednjevekovnu Srbiju od ostalih zemalja jeste što je bila na raskrsnici puteva između Istoka i Zapada, tako da smo mnoge stvari kombinovali i stvarali vrlo impozantnu vojsku. Gledamo da ovo približimo mladima kao jednu disciplinu i sport, da ih učimo o tradiciji i kulturi srednjeg veka na zabavan način- naveo je Banović.
Ovaj mladi vitez naglašava da je njegova ljubav prema mačevanju nastala kada je bio dete, ali da tada nisu postojala dešavanja u kojima bi mogao da se istakne. Sa svojom grupom prijatelja počeo je da se bavi ovom disciplinom amaterski i kasnije razvija svoje udruženje za očuvanje srednjevekovne tradicije zanata i kulturnog nasleđa “Crveni gavranovi”.
-Za festival je veliko interesovanje i očekuju se učesnici iz cele Srbije- od Gračanice, Kladova, Beograda i cele Vojvodine. Sadržaj je prilagođen i najmlađima, pa smo spremili streličarstvo za decu, mačevanje sa vitezom, kreativne radionice poput one na kojima mogu da izrade svoj štit i oslikaju ga kako žele, a koji pobednik dobija na poklon.
Zainteresovani mogu da nastave da se bave ovom disciplinom u sklopu udruženja, koje ima četiri glavne sekcije- srednjevekovno mačevanje, tradicionalno streličarstvo, mačevanje sa sabljom i ples sa vatrom.
–Žene su jedni od najopasnijih boraca kod nas. Sve radionice su otvorene i za njih. Primetili smo da imamo dosta jakih i dobrih takmičarki, koje su srčane što se toga tiče- zaključio je naš sagovornik i sve pozvao na predstojeći sabor 10. avgusta.
Sabor je podržao Grad Novi Sad, a koorganizator je portal Gradske info.
Novosadski festivali koje morate posetiti u narednih mesec dana
Preuzmite android aplikaciju.