Srbi i Mađari su narodi koji znaju značaj mira i pokazali su da se iz odnosa opterećenih istorijskim događajima može preći na odnose partnerstva, prijateljstva, dobre ekonomske saradnje, poručio je danas ministar spoljnih poslova i trgovine Mađarske Peter Sijarto.
Sijarto je, na svečanosti povodom polaganja kamena temeljca za izgradnju proizvodnog postrojenja fabrike UBM, rekao da živimo u teškim vremenima, jer se suočavamo sa izazovima sa kojima se naša generacija nije suočavala.
„Kada smo mislili da smo iza sebe ostavili najteži period pandemijske krize i njene ekonomske posledice, u našem susedstvu izbio je rat. Ako postoji neko kome ne moramo da objašnjavamo šta je znači rat, to je srpski narod. Mi nismo želeli rat u šusedstvu. Želimo mir. Ako neko zna da ceni značaj mira to su Mađari i Srbi“, naglasio je Sijarto.
On je kazao da Mađarska i Srbija mogu da budu ponosne na uzorni odnos, i kako se iz neprijateljstva prešlo na prijateljstvo.
„Umesto da koristimo izvore konflikta mi koristimo izvore saradnje. Međutim, mnogo je trebalo da se radi na tome. Trebalo je da budemo hrabri, donosimo smele odluke, a bilo je i potrebno da pokažemo poštovanje jedni prema drugima. Rukovodioci dve zemlje su bili spremni na te korake i danas imamo između naša dva naroda istorijski dobre I prijateljske odnose“, podvukao je on.
Sijarto je kazao da su od prijateljskih odnosa profitirale ekonomije dve zemlje, jer stimulišu jednu drugu, pomažu se, doprinose energetskoj bezbednosti.
“Ponosni smo što sa investicijama mađarskih preduzeća možemo da doprinesemo ekonomskom procvatu I razvoju Srbije. Ponosni smo što smo u okviru ekonomske podrške privredi u Vojvodini pomogli 14.000 preduzeća, i što smo imali rekordnu razmenu u vrednosti od četiri milijadi evra“, naglasio je on.
Sijarto je kazao da je odnos dve zemlje primer uspešne saradnje, kojoj se dodaje još jedna tačka ovi ulaganjem u Šidu.
Radi se, kaže, o investiciji od 3,1 milijardu forinti, koliko iznosi mađarski doprinos otvaranu pogona.
On će, najavio je, proizvoditi preko million tona stočne hane na godišnjem nivou, što će dozvoliti i izvoz i biće time profitabilan posao za obe ekonomije.
Ovde će se primenjivati najbezbednija proizvodnja koja odgovara najmodernijim tehnologijama, najavio je on.
Sijarto je podvukao da prehrambena proizvodnja, obezbeđivanje hrane i energenata dobija sve više na značaju.
„Ne želimo da dozvolimo da naši građani plaćaju cenu za rat koji se odvija u susednoj zemlji. Zato je Mađarska preduzela mere kako bi obezbedila odgovarajuću količinu prehrambenih proizvoda I energenata. Za vreme pandemije smo uspeli da izbegnemo probleme u snabdevanju prehrambenim proizvodima I ne želimo da se to promeni u senci ratnih događaja u susedstvu“, poručio je on.
Sijarto je kazao da svakome u Evropi I preko okeana treba biti jasno da u ovom delu Evrope postoje realnosti, zavisnosti od postojećih izvora energenata.
„To može da se promeni ali za to je potrebno više godina. Ne želimo i nećemo da prihvatimo mere i odluke koje će prebaciti teret na građane. To je u našem zajedničkom interesu. Kada zagovaramo u Briselu bezbedno snabdevanje energentima onda zastupamo ne samo mađarske već i srpske interese, i tako će biti i u budućnosti“, poručio je Sijarto.
Preuzmite android aplikaciju.