Kineski lider je otišao u prvu posetu Tibetu kao predsednik.
Vlasti su, uoči posete, pooštrile kontrolu nad tradicionalnom budističkom kulturom regije Himalaja, koju prati ubrzani nagon za ekonomski razvoj i modernizovanu infrastrukturu.
Državni mediji izvestili su u petak da je Si Đinping posetio mesta u glavnom gradu Lhasi, uključujući manastir Drepung, ulicu Barkhor i javni trg u podnožju palate Potala koji je bio dom Dalai Lama, tradicionalnih duhovnih vođa Tibeta.
Sijeva poseta nije bila najavljena javno pre njegovog dolaska.
Posetio je Tibet i 2011. godine pre nego što je postao predsednik. Smatra se da je najnovija poseta zvaničnog predsednika zemlje prva u više od tri decenije.
Kina je poslednjih godina pojačala kontrolu nad budističkim manastirima i proširila obrazovanje na kineskom, više nego na tibetanskom jeziku. Kritičari takve politike rutinski su pritvoreni i mogu dobiti dugotrajne zatvorske kazne, posebno ako su osuđeni zbog povezanosti sa 86-godišnjim Dalaj Lamom, koji živi u egzilu u Indiji otkako je pobegao iz Tibeta tokom ustanka protiv kineske vladavine 1959. godine.
Kina ne priznaje samoproglašenu tibetansku vladu u egzilu sa sedištem u brdovitom gradu Dharamšala, a optužuje Dalaj Lamau da pokušava da odvoji Tibet od Kine.
U međuvremenu, domaći turizam se masovno razvio u regionu tokom devet godina Sijeve vladavine i izgrađeni su novi aerodromi, železničke linije i autoputevi.