Кина и Индија треба заједно да следе пут мирне коегзистенције и развоја, рекао је кинески председник Си Ђинпинг током састанка са индијским премијером Нарендром Модијем, на маргинама самита БРИКС-а у Казању.
„Обе стране треба да преузму међународну одговорност, да дају пример земљама у развоју како би се могле ујединити за самоусавршавање и допринети промовисању мултиполарног света и демократизацији међународних односа“, рекао је Си у изјави објављеној на званичном сајту кинеског Министарства спољних послова, пренела је агенција РИА Новости.
Си Ђинпинг је позвао на исправно стратешко разумевање и заједнички рад и истакао да велике силе и суседи, Кина и Индија, треба да „следе светли и исправни пут мирне коегзистенције и заједничког развоја“.
Кинески председник је нагласио да Кина и Индија морају да се придржавају консензуса да обе земље једна другој пружају могућности за развој, а не да представљају претњу, и да буду партнери, а не ривали.
Он је напоменуо да су се обе стране сложиле да заједнички одржавају мир у пограничним областима, као и да траже правично и разумно решење за постојеће разлике.
Ово су били први билатерални разговори између Нарендре Модија и Си Ђинпинга од сукоба индијске и кинеске војске у пограничном региону Ладака 2020. године.
Индија и Кина имају дугогодишњи територијални спор у вези са око скоро 60.000 квадратних километара у североисточној држави Аруначал Прадеш, као и дела планинске територије у северном Кашмиру.
Линија контроле, која замењује границу између земаља у овом региону, налази се у региону Ладака, а у јесен 1962. године овај спор је прерастао у гранични рат.
Нова ескалација почела је у Ладаку у мају 2020. године, када је дошло до серије сукоба између војски Кине и Индије у области језера Пангонг, након чега су Њу Делхи и Пекинг појачали своје војно присуство у региону.
Самит БРИКС-а одржава се од 22. до 24. октобра у Казању, главном граду Татарстана, на истоку Русије.
Info podkast: Samit Briks-a u Rusiji – Izazovi i potencijali
Преузмите андроид апликацију.