Početna > Život i stil
Život i stil

Sezona je ovog lepog ali i veoma zdravog voća

Sezona višanja je, uveliko se prave džemovi sokovi…. a da li znate da su višnje i jako hranljivo voće?
Foto: Unsplash/Julia peretiatko

Drvo višnje, izuzetno lepih cvetova i plodova, pripada familiji ruža. Za lekovitost ovog voća znali su i narodi još pre dve i po hiljade godina. Sa prostora Turske i Grčke, gde je višnja počela da se gaji, preselila se i na ostatak sveta.

Višnje se koriste za pravljenje sokova, kremova, marmelada, kao i alkoholnog pića poput vina, likera i rakije. Međutim, najbolje je višnje konzumirati u svežem stanju, jer je njen nutritivni značaj tada najveći.

Ovo voće sadrži obilje vitamina, minerala, kao i oligoelemenata. Pigment u crvenoj boji, koja krasi ovo voće, ima antioksidativno dejstvo i jedan je od važnih regulatora srčanog ritma i procesa starenja.

Pored vitamina C, koji se u obilju nalazi u ovom voću, takođe su prisutni vitamini A, E, B1, B2, B6, karotin i selen. Voda i vlakna su osnovni sastav višnje, lako je svarljiva i ne izaziva gastrointestinalne probleme, jer nije teška za želudac.

Istraživanja su pokazala da je plod višnje veliki izvor supstanci sa antioksidativnim i antiupalnim dejstvima. Uz pomoć ovih supstanci, konzumiranje višanja može biti korisno u sprečavanju kancera, srčanih problema, artritisa i mnogih drugih bolesti.

Kako višnje sadrže jako malo šećera, pogodne su za konzumiranje i osobama koje imaju povišen šećer. Takođe, pomažu kod bolesti bubrega.

Zbog velike količine vode, ovi plodovi hidriraju naš organizam. Nakon napornog treninga i fizičkog rada, konzumiranje višnje će nas okrepiti, vratiti snagu i pojačati imuni odgovor organizma.

Takođe, dobra je za miran san, deluje umirujuće i okrepljujuće, a smanjuje stres i nervozu.

Odlična je hrana za mozak, jer pozitivno deluje na koncentraciju i pamćenje.

Pored ploda višnje, takođe se mogu koristiti koštica, list i peteljka.

Koštice se koriste kao materijal za punjenje jastuka, ali isto tako se koriste i kao obloge u slučaju  povreda. Koštice je potrebno samo zagrejati ili ohladiti i uviti u pamučnu tkaninu, a zatim staviti na povređeno mesto.

Čaj od lista i peteljki višnje smanjuje upalne procese, pomaže kod nesanice i povoljno utiče na simptome menopauze.

Dobar je za izbacivanje peska iz mokraćnih kanala, kod celulita i hroničnog kašlja.

Lišće višnje se koristi kao sredstvo za lepotu, pomaže kod otečenih kapaka i gubitka kilograma.

Recept dana: Kolač sa višnjama

Preuzmite android aplikaciju.

Oznake