У Скупштини Србије данас је одржано јавно слушање о сету правосудних закона који ће се пред посланицима, према речима председника Народне скупштине Владимира Орлића, наћи почетком фебруара.
Представници власти оцењују да ће се законима јачати независност судства и тужилаштва, док део опозиције тврди да је сам процес промене Устава био нетранспарентан и да ће се законима “зацементирати политички карактер правосуђа”.
Председник парламента Владимир Орлић подсетио је на јавном слушању да се закони доносе и ради усклађивања са измењеним Уставом, додајући да се њима подижу демократски стандарди на виши ниво што је, како каже, важно из много разлога.
“Додатно снажимо институције и поверење грађана и дајемо аргументе онима који и сад улажу и који ће улагати у нашу државу”, рекао је Орлић.
Он је навео да је усвајање закона финална фаза реформе правосуђа, односно процеса, који је све време био отворен и транспрентан и у којем је могао да учествује свако ко је желео, а струка је дала одлучујућу реч.
“Скупштина ће након слушања одржати седницу и даће свој суд у наредним данима, почетком фебруара. Закони су у процедури већ 10-так дана и имамо све услове да овај важан посао приведемо крају”, рекао је Орлић.
Министарка правде Маја Поповић подсетила је да се на имплементацији уставних амандмана ради више од годину дана, односно од дана када су усвојени у скупштини.
Она је захвалила члановима радних група који су радили на изради сета закона како би се дошло до најквалитетнијих решења.
Према њеним речима, цео поступак доношења сета правосудних закона Венецијанска комисија је оценила транспарентним и дала је позитивне коментаре на текстове предлога закона.
Она је навела да је суштина на јачању капацитета независности судства и самостаности јавних тужилаштава, те да је циљ измена закона интерес грађана.
“Свима је важно да живимо у правно сигурној земљи”, рекла је Поповић, наводећи да владавина права и правна сигурност утиче и на стандард грађана, односно на веће плате и пензије.
Истакла је да се све промене не раде због Европе већ због грађана Србије.
Министарка је навела да је државно руководство свесно да се материјални положај судија мора поправити, али се у консултацијама са Министарством финансија закључило да због енергетске кризе, то неће моћи да се догоди у наредних годину дана.
Свакако, руководство је свесно да до тог повећања плата мора да дође, додала је Маја Поповић.
Посланик посланичке групе “Уједињени” Јанко Веселиновић подсетио је да је опозиција бојктовала референдум у вези са актом о промени Устава, јер, како је рекао, опозиционе странке нису могле, нити у парламенту, нити у медијима да кажу било шта о уставним променама.
Оцењује да је референдум био неуспешан јер је изашло 30 одсто грађана, а “за” је гласало 59 одсто, што, како је рекао, значи да је сваки пети или шести грађанин гласао за уставне промене.
Сматра да је процес и у вези са доношењем сета правосудних закона био такође нетранспарентан.
“Ви цементирате политички утицај на судове и тужилаштво кроз избор судија и тузилаца на начин да их измештате из скупштине и преносите телима, а људе који ће бирати судије именујете кроз политички дириговане процедуре”, оценио је Веселиновић.
Члан Одбора за уставна питања и посланик Српске напредне странке Зоран Томић одбацио је критике опозиције, рекавши да је одбор организовао више јавних слушања и приликом промене Устава, па и када је реч о законима.
Он је упитао да ли се струка питала 2009. године када је извршена реформа правосуђа.
Катарина Голубовић из Комитета правника за људска права (Јуком) рекла је да ће већ сутра та организација упутити шефовима посланичких група предлоге амандмана.
Голубовић је говорила о саставу правосудних тела, односно о делу који се тиче избора истакнутих правника.
Голубовић каже да ће амандмани ићи у правцу да се у избор истакнутих правника умеша “глас опозиције”, јер је важно да постоји политичка хетерогеност, а не неутралност.
Turistička privreda Srbije od 8. do 11. februara na sajmu u Istanbulu
Преузмите андроид апликацију.