Početna > Život i stil
Život i stil

Šest korisnih saveta ako krećete automobilom na dugo putovanje

Bezbednost i opreznost su preduslovi za bezbrižan odmor.
Foto: Pixabay/Albrecht Fietz

Velike vrućine i gužve na putevima i ganicama utiču na naše raspoloženje i koncentraciju. Ispravnost vašeg automobila je takođe od bitnog značaja, a kako ni sami ne želite da vam išta pokvari dugo planiran odmor, preduzmite ove korake pre nego što se otisnete na put.

1. Automobil mora na ispit pre puta
Foto: Pixabay/Gerald Osmald

Servis automobila je na prvom mestu. Vozilo mora da se pripremi mnogo pre polaska na put, najmanje 15 dana, kako bi se na vreme uočili i otklonili eventualni kvarovi.

Treba proveriti pneumatike, vitalne delove, kao što su vešanje, kočnice, koliko automobil troši ulja. Cene delova u susednim zemljama mogu biti veoma visoke, pa samo pucanje zupčastog kaiša u Severnoj Makedoniji može koštati i nekoliko hiljada evra.

2. Na naplatnim rampama čekanja nema, ali postoji jedno usko grlo
Foto: Pixabay/Alexander Grishin

Na putevima je više automobila, saobraćaj je pojačan, jer su mnogi krenuli na odmor u zemlji i inostranstvu. Zbog većih kolona treba uvek imati ispravan klima – uređaj i napunjen mobili telefon.

Najbolje je koristiti auto-puteve, ali treba biti spreman na moguća višesatna čekanja na granici. Na naplatnim rampama čekanja nema, a jedino usko grlo je naplatna rampa kod Čačka.

3. Besplatno šlepanje uz članstvo u AMSS-u
Foto: Pixabay/Meromex

Šlep – službe su veoma skupe. Vozačima se preporučuje učlanjenje u Auto-moto savez Srbije, pošto članstvo obezbeđuje jedno besplatno šlepanje vozila.

4. Drakonske kazne u inostranstvu

Kazne za saobraćajne prekršaje u susednim zemljama mogu da budu veoma visike. Kad nemate dečije sedište, u Grčkoj možete platiti kaznu i do 350 evra, a prolazak na crveno može koštati 500 evra.

Odmor može pokvariti i način plaćanja kazni. Na primer, u Severnoj Makedoniji kazna se ne plaća na licu mesta u gotovini, već se dobije dokument uz koji se kazna plaća u pošti, a potom se taj papir donosi policiji koja vam daje potvrdu.

5. Vrućine utiču kao da ste pili alkohol, kako izbeći temperaturni šok
Foto: Pixabay/Mikes-Photography

Lekari kažu da vrućine imaju uticaj sličan alkoholu, usporene su reakcije, a opažanje je slabije.

Što se tiče klime u vozilu, stručnjaci savetuju da se uređaj isključi tri do pet minuta pred kraj putovanja.
Treba pojačati ventilaciju da bi spoljni vazduh polako počeo da ulazi u vozilo, kako bi se temperatura u vozilu izjednačila sa spoljnom, da ne biste imali temperaturni šok kada izađete.

6. Epidemija nas je odvikla od duge vožnje – potrebni češći odmori
Foto: Unsplash/Simon Rae

Statistika je nemilosrdna i podseća da je najviše nastradalih u saobraćajnim nesrećama u julu i avgustu, kada se koriste letnji godišnji odmori.

Restriktivne mere, usvojene u borbi protiv koronavirusa, odvikle su nas od vožnje i dužih putovanja, na koja se treba ponovo navići. Neophodne su češće pauze: odmorite se na svaka dva sata.

Lekari kažu da je za čoveka prirodno da spava noću i da samim tim na put treba krenuti danju. Energetska pića i psihoaktivne supstance ne treba koristiti.