Почетна > Србија
Србија

Септембар, време за зимницу

Септембар је време када домаћице увелико припремају зимницу од киселе до слане и слатке, а један од малобројних Сомбораца Драган Кубатов за своју породицу сваке године припрема пекмез од виноградарских бресака и са поносом обавља све у вези овог углавном посла који иначе на овим просторима обављају жене.
Фото: Unsplash/Malgorzata Bujalska

Док ложи смедеревац у летњој кухињи и пази да пекмез не загори, Драган Кубатов из Сомбора испричао нам је како је кување пекмеза део породичне традиције у многим овдашњим домаћинствима и да у његовој породици није ништа необично да домаћин, као глава куће, стави кецељу и припрема зимницу попут пекмеза од виноградарских бресака.

„Виноградарске бескве се оперу,па се одвоји све што не треба од коштица, па надаље. Затим се све то стави у велику шерпу и кува се, најбоље на ватри изјавио је Драган Кубатов из Сомбора.

Кува се док се не види дно, а када се варјачом повуче по дну шерпе и када види се дно, пекмез је готов. Не стављам пуно шећера и ставим пар зрна конзерванса.

Бака ме је научила, а и ја сам као дете био радознао. Прве кораке сам научио од своје баке, нешто сам научио сам или крао знање од старих куварица. Мени је кување пекмеза уживанција, а нашим пријатељим који дођу је већ потпуно уобичајено да једу мој пекмез“.

Када се спрема компот, пекмез или домаћи сируп улоге су подељене истиче Драган и додаје да је он специјалиста за пекмез, а супруга за домаће сокове.

“Деведест посто тога сем сокова за које је супруга махер и ја се ту уопште не мешам, јер је она ту закон, а када су сокови у питању ја сам лево сметало“ закључио је Кубатов .

Све остало прелази преко мојих руку. Такође и син помаже у припреми зимнице, али када дође тај последњи моменат кувања и завршавања ту сам у фазону : „склони ми се““

 „Гости који долазе задовољни су нашим производима од наших домаћих воћака које нису прскане и које су природне. Иначе, осим виноградарске брескве ове године нам је родила шљива од које смо направили густи сок, то је само цеђена шљива, компот и пекмез. Од вишње смо направили сируп, али и мало пекмеза. У дворишту имамо и нану, па смо направили и сируп од нане…“ приметила је Мајда Кубатов.

Кубатови су се из града вратили да живе у селу Светозар Милетић, а поред мира, као предност истичу то што имају своје домаће животиње, воће и поврће, а самим тим и домаће производе које већ припремају за зиму.

U Sremu dobra snabdevenost mlekom

Преузмите андроид апликацију.