Министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Никола Селаковић уручио је данас у Куршумлији споменице за више стотина регистрованих бораца и истакао да „борци сада виде да држава више брине о њима“ и да је спремна да стави „борце на пиједестал, на којем и треба да буду“.
„Пре само годину дана, 1. новембра 2022, четири дана пошто сам ступио на функцију министра, број регистрованих бораца је био 25.000, а сада је 40.110 и и даље ће наставити да расте. Ово је резултат насе кампање, коју водимо последњих неколико месеци“, рекао је Селаковић.
Он је подсетио да је борачка споменица једно од права које је утврдјено законом о правима бораца, војних инвалида, цивилних инвалида рата и породица палих бораца.
Министар је нагласио да је са задовољством данас дошао у посету Топличком управном округу, на саму административну линију са нашом јужном покрајном Косовом и Метохијом , „у Немањину Куршумлију или некадашње место Беле Цркве, место познато по људима од цврсте јапије, јаким, храбрим, лојалним и верним својој отаџбини и борцима који су још од времена ратова за ослободјење и уједињење српског народа увек били у првим борбеним редовима“…
Селаковић је подсетио да је, на иницијативу председника Србије Александра Вучића, донет закон који се примењује од 1. јануара 2021 године и једно од права које је поставио тај закон, јесте право на борачку споменицу.
„То је спомен медаља или одликовање, које сваки нас регистровани уцесник ратова за слободу насег народа и одбрану отадзбине, од 1990 до 1990 године, има право да добије уколико се регистровао по процедури, коју је прописао сам закон“, објаснио је министар.
Нарочито смо поносни на чињеницу што је наша земља, захваљујући озбиљној визионарској политици коју води Вучић, дошла у финансијску ситуацију да помаже одредјене борачке категорије а пре свих породице палих бораца.
Поносни смо на чињеницу да данас ратни војни инвалиди у Србији су уважени и поштовани као никада до сад, рекао је Селаковић.
Говорећи о ратним војним инвалидима прве категорије, Селаковић је напоменуо да те категорије данас у Србији месечно примају и до 360.000 динара, што „никад није било“.
„Остало је још много тога да радимо за наше борце који су живи и здрави изашли из ратова. Дакле, који нису били повредјени на такав начин да су стекли неку врсту инвалидитета“, рекао је Селаковић.
Министарство за рад, запошљавање, борачка и социјална питања паралелно, како је објаснио, спроводи акцију која борачкој легитимацији даје снагу картице погодности.
„Читав низ друштвено одговорних компанија у Србији придружио се нашој акцији“, напоменуо је министар додајући да је данас у Београду потписао споразум са Компанијом Дунав осигурање која ће омогућити да „сви наши борци, ратни војни инвалиди и чланови породица палих бораца уз своју борачку легитимацију, добијају попуст на одредјене категорије осигурања“.
Он је навео да су се у ту акцију укључиле, између осталих и компаније Спорт висион, Техноманија , Аман, као и Бујановачка бања, Аутокомерц из Београда, Симпо и још многи други, којих ће још бити.
Селаковић је подсетио да су претходно борачке споменице додељене у Медвеђи, Бујановцу, Прешеву и Трговишту, Бабушници.
Vučević, Brnabić, Ristić, Zdravković i Orlić prvih pet na listi SNS
Преузмите андроид апликацију.