Почетна > Србија
Србија

Селаковић: Највеће повећање плата у последњих неколико деценија

Министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Никола Селаковић рекао је данас да је Влада Србије послала најјачу поруку грађанима тако што је постигла највеће повећање плата у последњих неколико деценија.
Фото: Танјуг/Страхиња Аћимовић

Селаковић је то изјавио након седнице Социјално-економског савета, којом је председавао, а у чијем раду је учествовала председница Владе Србије Ана Брнабић, више министара Владе Србије, као и представници Савеза самосталних синдиката Србије, Удружења гранских синдиката „Независност“, као и Уније послодаваца Србије, одговарајући на питање новинарке Н1 „Какву поруку шаље држава када најављује повећање плате безбедњака, али не и просветних радника“.

„Држава је послала најјачу поруку тако што је повећање плата највеће у протеклих неколико деценија. Превазилазимо оне проблема који су се деценијама гомилали“, рекао је Селаковић.

Додаје да сектору безбедности јесте поклоњена једна посебна пажна, али и да је ситуација побољшана и када су у питању плате грађана.

„Упоредите како је изгледала ситуација пре десет година и данас. Сложићете се да су зараде озбиљно повећане. Ова влада је ишла са озбиљним повећањем плата“, нагласио је Селаковић.

Како је оценио Влада Србије је наследила војску која је деценијама систематски уништавана.

„Када наследите војску у којој је редовна активност била продаја и топљење оклопних јединица, онда у њу морате много више да улажете. Онда вам је задатак амбициозан и висок“, рекао је Селаковић.

Додаје да ситуација није идеална у свим секторима, али да Влада ради на побољшању на свим пољима.

„Ми смо наследили 90 одсто школа у рурарним деловима Србије, које су имале пољске тоалете. А данас имамо систем у којој свака школа има интернет. Онда се видите и напредак“, рекао је Селаковић.

Додаје да проблем са недостатком наставног кадра не лежи само у малим платама, већ да постоји више отежавајућих околности који су довеле до тога и истиче да недостају само професори у одређеним областима.

„Тешко је наћи професоре математике јер сви одлазе у ИТ сектор који је по извозу надмашио нашу пољопривреду. Србија је постала изузетно место за развој ИТ технологија. И није Србија једина која има овај проблем. Немачкој недостаје 42 хиљаде просветних радника. То је много комплексније питање од питања плата“, рекао је Селаковић.

Srbija šalje u Tursku timove za spasavanje iz ruševina

Преузмите андроид апликацију.