Министар културе Никола Селаковић учествовао је на Министарском састанку Платформи Западног Балкана за образовање и обуку, истраживање и иновације и културу у Скопљу.
Говорећи на тему заштите и промоције материјалног и нематеријалног културног наслеђа као ресурса инклузивног и одрживог развоја, министар је истакао да је важно и питање заштите од намерног уништавања и скрнављења упозоравајући да је, иако Република Србија активно унапређује заштиту културног наслеђа на билатералном плану и сарадњом са међународним организацијама (Унеско, Савет Европе, ИКОМ, ИКОМОС…), културна баштина на Косову и Метохији и даље, у 21. веку, једно од најугроженијих културних добара у Европи и свету.
„Сарадња на међународном плану и у склопу међународних организација не сме бити злоупотребљена за промоцију једнострано проглашене независности тзв. ‘Косова’, као што ни ова платформа не сме бити злоупотребљена у погледу прејудицирања статуса Косова и Метохије. У интересу мира и стабилности, мора се указати дужно поштовање одговарајућим форматима дијалога и претходно постигнутим договорима“, нагласио је Селаковић.
Министар је подсетио да је од јуна 1999. године на КиМ порушено, уништено и спаљено преко 150 православних цркава и манастира, од којих су многи подигнути у XIII и XIV веку, као и 122 српска гробља, да је у марту 2004. за само два дана уништено, спаљено и оштећено 34 цркве и манастира а разрушена 3 гробља.
Преузмите андроид апликацију.