Ministar kulture Nikola Selaković izjavio je da je otvaranje izložbe povodom obeležavanja devedeset godina od smrti kralja Aleksandra Prvog Karađorđevića u Marseju, 9. oktobra u Muzeju Jugoslavije u Beogradu, važna zbog negovanja kulture pamćenja i zbog toga što je Karađorđević bio prva žrtva fašizma u Evropi.
Selaković je rekao za Tanjug da se izložba organizuje na inicijativu Ministarstva kulture, pod pokroviteljstvom predsednika Srbije Aleksandra Vučića.
„Izložba ima za cilj da nas podseti na taj tragičan događaj 1934. godine kada je naš kralj odlazeći u mirovnu misiju, u posetu tadašnjim saveznicima, Francuskoj i Velikoj Britaniji, stupivši na francusko tlo u luci Marsej bio smrtnim hicima pogođen“, objasnio je Selaković dodavši da je tada ubijen i veliki prijatelj srpskog naroda, francuski ministar Luj Bartu.
On je rekao da će predstojeća izložba biti prva nakon Drugog svetskog rata, koja je organizovana u spomen na kralja Aleksandra Karađorđevića i prva vrsta takve izložbe koju organizuje Muzej Jugoslavije.
„Postavka govori o tome kako smo se, potpuno neopravdano i, nekada, iz dnevnopolitičko – ideoloških razloga i iz jednog potpunog nerazumevanja prema njegovoj ličnosti i prema dobu koje je on obeležio, rukovodili vođenjem kulturne politike“, smatra Selaković.
U okviru izložbe, kako je rekao, biće prestavljeni brojni eksponati koji do sada nisu prikazani javnosti.
„Eksponat koji do sada nije prikazivan i koji nas uvek vrati na taj tragični događaj, to je admiralska uniforma u kojoj je kralj Aleksandar stradao i Maketa razarača Dubrovnik, ponosa kraljevske jugoslovenske mornarice kojom je kralj otputovao živ, a vratio se u kovčegu u svoju otadžbinu“, objasnio je Selaković.
On je podsetio da je „poslednjem kralju Srba, Hrvata i Slovenaca i prvom kralju Jugoslavije“ do 1941. godine, podignuto više od sto spomenika širom nekadašnje velike države koji su stradali odmah na početku okupacije.
„To samo govori o značaju koji je, i za okupatore i za agresore i za našu tadašnju zemlju imala ličnost kralja Aleksandra. Verijem da će moći da se oseti atmosfera na samoj izložbi koja je vladala 9. oktobra i potonjih dana 1934. godine“, rekao je Selaković.
On je, prisustvujući na 19. Samitu Frankofonije u Francuskoj, kao izaslanik predsednika Vučića, pozvao građane da od 10. oktobra posete izložbu i da se „upoznaju sa sećanjem na tragičan događaj koji je uticao na tok istorije srpskog naroda“.
„U organizaciji izložbe uzeli su učešća i muzeji sa teritorije gotovo svih bivših jugoslovenskih republika i biće otvorena za posetioce do kraja marta 2025.godine“, zaključio je Selaković.
Mali: Novi kreditni rejting najvažnija stvar u srpskoj ekonomiji poslednjih decenija
Preuzmite android aplikaciju.