Državni sekretar u Ministarstvu spoljnih poslova Nemanja Starović izjavio je danas da je šef srpske diplomatije Nikola Selaković tokom posete Briselu dobio pozitivne poruke evropskog komesara Olivera Varhejija, koji kao prijatelj Srbije čini mnogo kako bi ubrzao pristupni proces Srbije, ali da o tome odlučuje EU i njene države članice.
Starović je naveo da je važno da Srbija nastavi reforme, ali i da EU na pravi način vrednuje sve ono što Srbija čini, dodajuću da je poslednji izveštaj Evropske komisije izuzetno povoljan za Srbiju, možda najbolji u poslednjih nekoliko godina.
Povodom predstojećeg susreta predsednika Srbije Aleksandra Vučića i ruskog predsednika Vladimira Putina u Moskvi, Starović je za RTS naveo da će to biti 19. zvanični susret dvojice predsednika i da sama ta činjenica govori i o jednoj izuzetno dobroj dinamici susreta i odnosa.
„Na stolu će biti sve najvažnije političke teme, ali suština sastanka je energetska kriza i pitanje energetskog snabdevanja Srbije”, rekao je Starović.
Starović je naveo da postoji određena doza opreznog optimizma kod predsednika Vučića, da se radi na pripremi susreta sa ruskim predsednikom, u nadi da Srbija može da dobije cenu koja bi bila najpovoljnija u Evropi.
„Sigurno je da će energetska kriza potrajati i kada govorimo o gasu i o struji, i bitno je da obezbedimo energetsku stabilnost. Mislim da smo na dobrom putu, ali je potreban fokusiran rad u narednim danima”, kaže Starović.
Kada je reč o dijalogu Beograda i Prištine, Starović je rekao da suštinski runde dijaloga u Briselu juče nije ni bilo, jer nije došlo do susreta tehničkih timova zbog odbijanja Prištine da uopšte razgovara o onome što je moralo biti na dnevnom redu.
Prema njegovim rečima, EU se obavezala da će tema o kojoj će se razgovarati biti primena do sada postignutih sporazuma, a da nije ni moglo biti direktnog sastanka delegacija, jer nije došlo do saglasnosti oko dnevnog reda.
“Ne bi ni imalo smisla da se sastanu delegacije u istoj prostoriji ako se ne razgovara o onome što je moralo da bude na dnevnom redu, a to je konačno formiranje ZSO nakon osam i po godina od postizanja prvog okvirnog sporazuma u Briselu”, naveo je Starović.
Zato EU, kao posrednik u dijalogu Beograda i Prištine i garant sporazuma iz 2013. godine, konačno treba da pribegne nekoj vrsti kaznenih mera prema prištinskoj strani da bi zaštitila svoj kredibilitet, rekao je Starović i naglasio da nije normalno i održivo da Srbija bude uslovljavana na evropskom putu napretkom u procesu pregovora sa Prištinom, dok sa druge strane nema te vrste uslovljavanja prema Prištini.
Starović smatra da Brisel i Vašington i svi drugi najvažniji akteri u međunarodnoj zajednici moraju učiniti sve što je u njihovoj moći kako u ovakvoj situaciji ne bi došlo do ponovne primene jednostranih, nasilnih mera od Prištine.
„Mislim da postoji visok nivo brige i zabrinutosti u vezi sa mogućnošću da Priština nastavi sa takvim merama, pominje se naravno trafo-stanica Valač, pokušaj njenog nasilnog zauzimanja. Jako je važno da sa svih nivoa stignu upozorenja u Prištinu da tako nešto neće biti prihvatljivo i da tako nešto mora biti sprečeno po svaku cenu”, naveo je Starović.
Na pitanje o više puta ponovljenoj izjavi Aljbina Kurtija da ZSO nije u skladu sa tzv. „kosovskim ustavom” i da Srbija treba da menja svoj Ustav zbog preambule u kojoj se navodi da je KiM sastavni deo Srbije, Starović je rekao da će izmena Ustava Srbije biti sprovedena u domenu pravosuđa i da nema govora o promeni preambule.
„Izjave Kurtija nisu ništa novo, to je pričao i dok je bio u opoziciji – to je ta njegova vizija u kojoj je potrebno resetovati dijalog i da ne važe sporazumi. To je izazov koji upućuje ne samo Beogradu, već sve više Briselu. Brisel bi morao na tako nešto da reaguje mnogo ozbiljnijim merama i kaznenim merama. Ne vidim kako bi se ovaj opasan zastoj mogao prekinuti”, rekao je Starović.
Zbog toga, kako je naveo, ne vidi nikakvu perspektivu i mogućnost da do susreta na najvišem političkom nivou dođe do kraja godine.
„Bojim se da je dijalog apsolutno zapao u ćorsokak i da je sada pre svega na EU, ali i na drugim akterima međunarodne zajednice da to pitanje razreše pre svega sa Prištinom. Da bi dijalog imao smisla moraju obe strane biti spremne za njega. Mi sagovornika za dijalog trenuto nemamo”, rekao je Starović
Na pitanje o najavama Kurtija o naoružavanju i uvođenju obaveznog vojnog roka za sve na KiM, uključujući i Srbe, Starović kaže da su takve najave Kurtija „pucanje u prazno“ i da je sasvim sigurno da neće biti regrutacije Srba u tzv. „kosovsku vojsku”.
Preuzmite android aplikaciju.