Док одрастају деца често проводе време на поду – раде домаћи, играју се, разговарају са пријатељима и чак једу оброке на поду.
Међутим, како старимо, већина нас поступно губи тај дечји осећај за тло, посебно јер зглобови постају све крући с годинама. Зато, стручњак за дуговечност и оснивач „Плавих зона“, Ден Бјутнер, тврди да људи који живе у заједницама које негују културу заједничких оброка на поду често живе преко 100 година. Ово није случајност, напомиње.
Бјутнер указује на то да су падови чести узрок смрти у старијој популацији, а статистике показују да постоји значајан ризик од пада ако имате више од 65 година. Важно је напоменути да се шансе за поновни пад удвостручују након првог пада. Осим тога, повреде кука код старијих од 65 година повећавају ризик од смртности, не нужно због пада, већ због повезаних болести.
Како бисте спречили да ове статистике постану стварност, кључно је очување мишићне масе. Ниска мишићна маса била је повезана с већим ризиком од когнитивног пада, инсулинском резистенцијом и високим инфламаторним маркерима. Доктор Питер Атија истиче да су подаци недвосмислени у вези дуговечности и здравствених предности очувања мишићне масе.
Постоје различите вежбе, као што су тренинзи са отпором и прескакање конопца, које можете практиковати како бисте ојачали мишиће. Такође, постоје и суплементи за здравље зглобова који могу подржати мобилност. Међутим, свакодневне навике су кључне за постизање дуговечности, сматра Бјутнер. Седети на поду има бројне предности, јер се при свакодневним активностима подижемо и спуштамо са пода око 30 пута дневно, што тренира равнотежу и снагу доњег дела тела.
То не значи да требате потпуно избацити намештај из свог дома. Бјутнер истиче да људи у неким заједницама седе на намештају, али проводе много времена у баштама, где су често на коленима, савијају се и користе мишиће које обично не користимо док седимо у канцеларијама или гледамо телевизију.
Преузмите андроид апликацију.