Početna > Život i stil
Život i stil

Sedam znakova da jedete previše šećera

Šećer i rafinisani ugljeni hidrati se smatraju „praznim kalorijama“, uglavnom zato što ne sadrže korisne hranljive materije.
Foto: Pixabay/mohamed_hassan

Međutim, nije lako smanjiti unos šećera. Neke namirnice bogate šećerom prolaze kroz teške procese prerade, a da bi se napravile dodaju se slatke stvari. ukusnija i poželjnija.Često se takva hrana prodaje kao „zdrava“, ali zapravo sadrži velike količine šećera.

Ovih sedam znakova pokazuju da jedete previše šećera.
Prerano starenje

Prekomerna potrošnja šećera može dugoročno oštetiti proteine kože, kolagen i elastin, što dovodi do preranog bora i starenja. Previše šećera takođe može doprineti neravnoteži u ženskim menstrualnim hormonima što može dovesti do akni. Prekomerne količine šećera mogu dovesti do neuravnotežene crevne flore i upale u telu, što se obično vidi kod stanja kože kao što je ekcem.

Stalna želja za slatkišima

Slatka hrana izaziva zavisnost. Pokazalo se da hrana bogata šećerom aktivira „put nagrađivanja“ u mozgu, oslobađajući dopamin, slično kao kod lekova koji izazivaju zavisnost.

Nizak nivo energije

Glukoza je neophodna za proizvodnju energije u telu. Međutim, važno je da nivo šećera u krvi bude u ravnoteži. Nakon konzumiranja šećera, pankreas oslobađa insulin kako bi pomogao u transportu glukoze u ćelije, što znači da možemo osetiti nalet energije. Kada smo istrošeni, možemo da osetimo pad energije jer našem telu je potrebno više šećera da bi pokrenuo ceo ciklus iznova.

Nadutost

Manje poželjne bakterije i kvasac stvaraju gas kada fermentišu nesvarenu hranu u debelom crevu. Loše bakterije vole šećer, a dobre bakterije vole povrće. Gas koji se javlja nakon konzumiranja šećera takođe može dovesti do nadimanja.

Oslabljen imuni sistem

Pravilna ravnoteža crevnih bakterija neophodna je za pravilno funkcionisanje imunog sistema. Ishrana bogata šećerom hraniće manje poželjne bakterije, što će posledično uticati na funkcionisanje imunog sistema.

Nesanica

Ako jedete slatkiše kasno uveče, to može izazvati nalet energije u vreme kada se spremamo za spavanje i kada je telu potreban odmor. Ako imate problema sa spavanjem, pokušajte da smanjite unos šećera, posebno kasno uveče.

Dobijanje na težini

Glukoza je glavni izvor energije za telo, ali ako se odmah ne iskoristi kao energija, telo višak skladišti u jetri, mišićima ili se akumulira kao mast. Prekomerni unos šećera može dovesti do nakupljanja masnih naslaga u našem telu što na kraju dovodi do povećanja telesne težine.

Zlatna pravila svake dijete

Preuzmite android aplikaciju.