Почетна > Живот и стил
Живот и стил

Седам активности у којима можете уживати с децом током јесени

Јесен је увелико ту, па је идеално време за неке нове активности с децом, а уколико вам је понестало идеја, доносимо вам неколико занимљивих. Имајте на уму да овакве активности развијају креативност и машту, а уз то зближавају дете и родитеље.
Фото: Pexels/Tatiana Syrikova
1. Уметност од лишћа

Током шетње дете сигурно сеже за јесењим лишћем и скупља га. Барем део понесите са собом кући те уз помоћ обичног лепка крените у прављење правих малих ремек-дела. Само небо је граница. Ако вам је важна само активност за то једно вече, можете искористити свеже лишће, али ако желите нешто што ћете изложити или чак и урамити, прво је потребно пресовање лишћа.

Тако ће из њега нестати сва влага, а направљени рад ће дуго трајати. Довољно је на 3-4 дана лишће ставити у марамицу, па између дебелих књига како би оно било спремно за ову активност.

2. Прављење животиња од јесењих плодова

Кестење, чачкалице, жиреви и мало лепка – то је све што вам треба за вече испуњено израдом животиња од јесењих плодова. Можда се те активности и сами сећате из својих школских дана.

Препустите машти на вољу, а током прављења можете с дететом разговарати о томе како му је било у вртићу или школи, шта би волело да ради за викенд и слично. Ако се ради о детету предшколског узраста, свакако обратите пажњу на то да не остане само у просторији с лепком.

3. Печење колача с јесењим мотивима

Деца од најранијег узраста воле да помажу у кухињи. Током те активности развијају осећај корисности, развија се њихова креативност и машта, уче о намирницама и њиховој обради, као и о бризи за себе и своје тело. Притом треба имати на уму њихов узраст, па их не остављати у кухињи без надзора.

Оно што предлажемо за јесење вечери јесте да заједно с дететом направите кексе у облику јесењих мотива. Врло једноставна смеса од маслаца, какаа, шећера и брашна довољна је за базу. У продавницама можете наћи калупе у облику лишћа, печурака и осталих јесењих мотива, а то може и те како олакшати читав поступак и смањити неред у кухињи.

4. Причање приче о јесењим пустоловинама

Причање прича посебно је важно за стварање обостране комуникације између родитеља и детета. У тренутку када дете с родитељем заједнички ствара неку причу, осјћа се заштићено и посвећено је искључиво свету ликова и приче. Кроз ликове и причу може лакше разумети и сопствене осећаје па једно вече, ако видите да дете нешто мучи, можете искористи и за причање прича у којем ће ликови разрешити изазов с којим се бори и дете.

Ако то није случај, једноставно уживајте у осмишљавању приче. Ко су главни јунаци? О чему се ради? Каква их авантура чека?

5. Позориште лутака

Активност у којој можете спојити раније поменуте јесење приче и прављење фигурица од јесењих плодова, а која и те како развија машту, јесте осмишљавање правог малог позоришта лутака. За то вам нису потребни никакви посебни реквизити осим већ споменутих.

Пустите детету на вољу да само одабере где ће поставити „позориште“ и како ће га обликовати. Дајте му да бира чаршаве које може користити као преграду односно позорницу, а све остало препустите њему. Такође, питајте дете да ли му је потребна помоћ. Ако каже да није, пустите га да само осмисли читаву представу.

Такође, одредите и део у којем ћете седити ви као публика. На крају свог малишана наградите великим аплаузом, баш као да сте у правом позоришту.

6. Осмишљавање друштвене игре

Да ли се сећате игре Меморy у којој је требало пронаћи две исте сличице, а победник би био онај који би први скупио више парова? Такву игру, у јесењој верзији, можете направити и сами. Све што је потребно је мало чвршћи папир или картон, бојице или фломастери којима ћете на једну страну цртати јесење мотиве: печурке, јежеве, лишће, веверице… Шта год вам падне на памет.

Пустите дете да одабере неке од мотива које жели да нацрта, а друге нацртајте ви. Током цртања постављајте му питања о томе шта и како ради. Тако ће видети да вам је стало до њега и његовог мишљења.

7. Постављање шатора усред дома

Активност која је деци најзабавнија, без обзира на годишње доба, свакако је постављање шатора насред стана или куће, па чак и спавање у њему. Али, пријатне јесење вечери ипак дају неку посебну чар. Наравно, то не мора бити прави куповни шатор.

Детету ће бити забавније ако буде импровизовани шатор од чаршава, а уједно ће се тако подстицати развијање његове креативности. Користите се старим чаршавима и ћебићима, додајте јастуке и празничне сијалице и уживање може да почне.

Kako da sa svojim partnerom budete srećni kao na dan venčanja?

Преузмите андроид апликацију.

Ознаке