Почетна > Нови Сад

Нови Сад Новосадске приче

Сецесија, предратне зграде, брутализам или новоградња? Шта Новосађани највише воле да виде на улицама, а где да станују?

Нови Сад је познат по својој шареноликости, како архитектуром, тако и становништом. Шармантност града чине његови делови, а у сваком од њих влада други дух времена. Шта је коме симпатично и идеално за живот, зависи од особе до особе.
Фото: Градске инфо

Што се тиче самог изгледа града, многима се као фаворит издваја оно туристички најтраженије  – центарлни део града, у коме доминирају грађевине 18. века. Када је реч о становању, многи не воле да живе у салонским становима, већ се одлучују за другачије стамбене просторе.

Какве зграде све можемо да видимо по Новом Саду и који је најомиљенији део за становање? Да ли су то стари салонски станови из 18. века, предратне зграде, зграде грађене у периоду након Другог светског рата или зграде из 21. века?


Салонски станови, грандиозни и унутра и споља

Салонски станови су станови који се налазе у зградама које су грађене у 18, 19. и почетком 20. века. Ове станове карактерише централна просторија која је најчешће предвиђена да буде салон, а која је повезана са остатком просторија у стану. Ови станови су сами по себи грациозни јер их углавном прати велика квадратура и богат намештај. Салонски станови у Србији грађени су по угледу на бечке, пештанске, француске, немачке и италијанске станове који су се правили у овом стилу.

Фото: Градске инфо

Салонски станови су прављени углавном за богате Новосађане, угледне представнике високог друштва, академике, политичаре, трговце…

Ови станови су присутни у центру града, у зградама широм Змај Јовине улице, Дунавске, Улице краља Александра

Ови станови су и даље задржали дух раскошног стамбеног простора, како уређењем, тако и вековним постојањем, те је њихова цена врло висока. Станови се налазе у зградама грађеним и у провој половини 20. века, односно у сецесији. Пример за то је Палата „Гвоздени човек“, Менратова палата, Палата адвоката Томина...итд.

Фото: Палата „Гвоздени човек“/Градске инфо

Предратне зграде – стари део града

На предратне зграде, углавном се мисли на зграде које су подигнуте пре Првог и Другог светског рата, с тим да су најчешће оне између два велика рата. Ове зграде сматрају се високо квалитетним зградама, које нису биле превисоке, али опет су биле доста више од вила и палата из претходно грађених периода. Станови су у овим зградама чешће веће квадратуре, намењене породичном становању. Фасада ових згрда је најчешће урађена од сивог малтера, а прозори на зградама су велики, двокрилни и трокрилни.

Ове зграде се препознавају у ширем делу центра, попут Улице Илије Огњановића, Максима Горког, ….

Станови у њима се издвајају као пространи, најчешће са великим собама, одвојеном кухињом….

Фото: Градске инфо

Брутализам и плански грађене четврти

Након предратних зграда, стиже послератни период у коме је тренд градње припао комунистичким властима. Од Другог светског рата па све до почетка 90-их година у Србији је преовладавао бетон.

Брутализам је био архитектонски стил модерне градње након Другог светског рата који је у Европи трајао до 70-их година прошлога века. У овом стилу преовладавале су високе бетонске куле, какве виђамо често у Новом Саду (Кеј, Лимани). Овом стилу припадају све зграде грађене су са оштрим ивицама, без декоративних елемената, од грубог бетона.

Фото: Градске инфо

У овом периоду живота, Новосађани су добили и неке плански грађене четврти попут Лимана, Банатића и Новог Насеља, где су зграде углавном сличне, саграђене, тако да чине заједно чине четврти града.

Станови унутар ових зграда, чије фасаде су бетонски сиве или од црвене опеке, су били средње квадратуре, најчешће од 50 до 70 квадрата, са централним ходником унутар њих.

Углавном су били нешто лошије градње у односу на предратни период, данас велики број Новосађана живи у овим становима.

Фото: Градске инфо

Ново доба и новоградња

Ново доба донело је и нову градњу. Од почетка 90-их година почињу да се примењују нешто савременији приступи у архитектури, те је тако Новосађане могло да изненаде нове стамбене јединице дуж нових градских четврти. Ове зграде које су се градиле у новом добу (нови миленијум), карактерише високе спратнице, са великим бројом станова, који у изградњи користе нове материјале, често и стакло, пвц столарију, алуминијум, бетон, опеку, стиропор….

Новоградња је специфична јер представља нови тренд новог доба.

Станови су углавном мање квадратуре како би могли да задовоље потребе бројних грађана и тиме уселе већи број становника.

Њихова предност је новији елементи градње и модеран дизајн. Као мана ових стамбених јединица издваја се нешто лошији квалитет у односу на станове из ранијих периода.

Фото: Градске инфо

Новоградња се најчешће уочава на Телепу, Адицама, Новој Детелинари

Посебно су популарни комплекси зграда овог типа који се налазе у Краљевом парку, Југовићеву, Кеј гардену

Овај тип станова углавном насељавају младе особе које се одлучују на куповину стана и студенти

Фото: Градске инфо.

Ružičasta kuća vrtića „Plavi zec“ u Miletićevoj ulici 22 (FOTO/VIDEO)

Преузмите андроид апликацију.