Ono što se dugo nagađalo izgleda da je sve izvesnije – ruska Sberbanka mogla bi uskoro da izađe iz „Fortenove”, pravnog sledbenika „Agrokora” Ivice Todorića i jedne od najmoćnijih kompanija na ovim prostorima u sektoru trgovine i proizvodnje hrane.
Kako je nedavno objavio „Jutarnji list”, ova prodaja praktično je na pragu, a ruska državna banka u „Fortenovi” poseduje 40 odsto udela stečenog kroz kreditiranje. Ovo je za taj list praktično potvrđeno i iz „Fortenove”, odnosno da je „analiza moguće prodaje u toku”, ali bez otkrivanja detalja.
Sberbanka je i ranije najavljivala da nema dugoročne ambicije da se zadrži u ovom poslu. Prodaja „Frikoma” iz Srbije, „Leda” iz Hrvatske i „Leda Čitluk” iz BiH „Nomad fudsu” (za 615 miliona evra), koja je okončana krajem prošle godine, sada se može tumačiti uvertirom za ostvarenje tih namera.
Hrvatski mediji navode da su kriza u Ukrajini i sankcije ruskim bankama koje je uvela Evropska unija ubrzale ovu odluku. Ovo zvuči moguće jer je pre samo tri meseca „Fortenova” najavila da će u narednom periodu investirati 130 miliona evra u Hrvatskoj i regionu, a pojedinačno najviše u Srbiji, gotovo 30 miliona evra u otvaranje novih pogona u zrenjaninskom „Dijamantu”.
Po svemu sudeći, sada se traži „adekvatan kupac”, a kompanije koje posluju u Srbiji i koje bi mogle da dobiju novog većinskog vlasnika jesu „Ideja” i fabrika vode „Mivela” iz Trstenika.
U medijima se spekuliše da je za ovaj deo kolača na tržištu regiona ozbiljno zainteresovan mađarski investicioni fond „Indotek grupa”, u većinskom vlasništvu jednog od najbogatijih Mađara Danijela Jelineka. Fond, sa sedištem u Budimpešti, upravlja kapitalom od tri milijarde evra, a udeo u grupaciji imaju mađarski i američki investitori sa ozbiljnim poslovima u nekretninama, ali i logistici i transportu. Imaju i svoje kancelarije u Španiji, Italiji, Rumuniji, Poljskoj, Grčkoj i Hrvatskoj.
„Jutarnji” navodi kako bi otkupom udela Sberbanke taj fond postao pojedinačno najveći deoničar, ali bi im za donošenje ključnih odluka bila potrebna saglasnost i preostala dva velika vlasnika udela – hrvatske „Ena grupe”, ali i ruske VTB banke, u čijim je rukama sedam odsto udela, premda je trenutno pod sankcijama.
Preuzmite android aplikaciju.