Početna > Urbani Novi Sad

Novi Sad Urbani Novi Sad

Savršenstvo ukusa i mirisa „Mala radionica kafe“ u našem gradu (FOTO/VIDEO)

Bez nje jutra nisu ista, a po legendi pronašle su je koze. Prepoznatljivi napitak raznolikih aroma vezan je za prostor Etiopije i Arapskog poluostrva. Prema jednoj verziji naziv je izveden od imena etiopske provincije Kafa dok su neki skloniji tezi prema kojoj današnji naziv „kafa“ dolazi od arapske reči ghahweh – vino. Reč je o kafi.
Foto: Gradske info

Na svetu postoji preko 1500 sorti kafe, dve glavne vrste su arabika, i manje sofisticirana, ali jača i izdržljivija – robusta.

Ljubav i posvećenost prema ovom čarobnom napitku najbolje dočarava ekipa iz Ćirpanove 11, okupljena u Maloj radionici kafe. Na ovom mestu vodi se računa o svakom koraku. Od farmera, pržioničara pa sve do bariste.

Farmer uzgaja kafu u savršenim uslovima, pržioničar je tu da izvuče najlepše arome, i na kraju barista koji je zadužen za onaj magični trenutak savršenstva u svakoj šoljici.

„Mala radionica kafe“ postoji još od davne 1996. godine, tada je to bila klasična pržionica koja je pržila tradicionalnu domaću kafu. Nakon toga, 2015. godine radionica ulazi u ozbiljniju priču koja traje i dan danas.

Foto: Gradske info

U njoj se prže, piju i prodaju kafe sa imenom i prezimenom, odnosno „specialty coffee„.

„Nama je bitno da svaka kafa bude vrhunska, da je pripremimo najbolje što znamo i da onaj koji je popije bude zadovoljan, u smislu da proba nešto što je očekivao ili nije očekivao ali da ga je prijatno iznenadilo. To je naša neka filozofija, mi smo više za priču „no name, just taste“ – rekao je vlasnik radionice Marjan Njegrić.

Njihova kafa dolazi iz različitih delova sveta kao što su Kenija, Etiopija, Kostarika, Kolumbija, Brazil i Ruanda. Dok se o njoj zna i svaki detalj, kako je brana, sušena, fermentisana, transportovana, koja je sorta, kakvog je ukusa…

Pre same kupovine kafe farmer šalje uzroke sa svoje plantaže u malu radionicu, te se testiranjem odlučuje koja će se kafa kupovati i ponuditi.

„Biranje kafe je proces u kome se testira miris i aroma u raznim fazama, tj. kako se hladi dolazi do određenih hemijskih reakcija gde kafa otvara šećere, citruse, i sve ostale skrivene arome.“ – dodao je vlasnik radionice.

Foto: Gradske info

Coffe roasting man“ je čovek koji se brine o tome da kafa bude dobro izabrana i ispržena, dok su „Male radionice kafe“ laboratorije gde kafa dobija svoj konačni oblik pod budnim oko barista.

A na sreću kafopija, tako jedan dugi put od preko 1000 km završava se na stolu Male radionice kafe, gde su svu svoju ljubav, znanje i želju za novim utkali farmer, coffee roaster man i bariste.

Da je deo istine i u kafi, a ne samo u vinu govori činjenica da kafa u sebi sadrži preko 500 aromata, što je čak deset puta više u odnosu na vino.

Kroz bogatu avanturu ukusa povela nas je filter, aeropres i espreso kafa. U videu koji sledi prikazani su njihovi pažljivi procesi pravljenja.

Kada je reč o filter kafi, ona se priprema na spravama koji u sebi imaju ugrađen stalni ili izmenjivi filter. Filteri su tu da bi se mogla izvršiti ekstrakcija, bez pritiska vode (kao što je kod spravljenja Epressa).

Priprema aeropres kafe zahteva strogu preciznost, počevši od zrna kafe pa sve do temperature vode. Važan korak u pripremi je prelivanje filtera vrućom vodom, kako bi kafa sačuvala svoj originalni miris.

Idealna espreso kafa dobija se prolaskom vode pod pritiskom od 9 bara kroz mlevenu kafu određene finije granulacije. Espreso je uglavnom više ekstrahovana kafa od kafe koja se pravi drugim metodama.

Ovo nije biznis, već porodično okupljanje hedonista, hipstera i kafopija na jednom mestu pod nazivom „Mala radionica kafe“. Na ovom mestu se uživa u njenom veličanstvu KAFI, gde svi traže svoju šoljicu punu rapsodije ukusa.


Koliko šoljica kafe smemo da popijemo u toku dana?

 

Preuzmite android aplikaciju.