Početna > Život i stil
Život i stil

Saveti za uspešnu komunikaciju sa adolescentima

Najburniji period u životu sigurno jeste period adolescencije. I sami roditelji ne znaju gde su, traže formulu na koji način da pristupe svojoj deci, kako da zadrže autoritet i vaspitnu ulogu.
Foto: Pixabay/natureaddict

Mnoga su pitanja koja roditelji dece u adolescentnom periodu sebi postavljaju, kako bi sebi pomogli, da na pravi način nastave sa vaspitanjem svoje dece, ali da pri tome ne izazovu kontra efekat.

Uvažite adolescentova osećanja

Razgovarajte sa svojim detetom o osećanjima. Saopštite mu da su ona važna, da ih je potrebno iskazivati i da ćete se na taj način  međusobno bolje razumeti.

Svako osećanje je ok, ali ne i svako ponašanje

Kako je period adolescencije zapravo buntovan period, česte su izjave mržnje od strane adolescenata. Iza te „mržnje“ zapravo se krije emocija ljutnje.

Ovde je bitno dozvoliti detetu da se oseća, ali ne i da se ponaša na način da ugrozi sebe i druge.
Odredite pravila i iskažite jasna očekivanja o doslednosti njihovih sprovođenja, uz napomenu da nema pregovora oko njih.

Razgovarajte sa decom koliko su pravila važna, pozovite se na vrhovne vrednosti kada definišete pravila koja su neophodna u zaštiti života, zdravlja i bezbednosti.

Morate biti svesni da je mnogo nedoumica i zbunjenosti na putu njihovog odrastanja, ukoliko granice ne postoje. Postavljanjem pravila i granica, stvara se bezbedna sredina i kod adolescenata razvija osećaj sigurnosti.

Prepoznajte kada komunikacija krene u pogrešnom pravcu

Izbegavajte da im sugerisanje na neka njihova ponašanja ne pretvorite u kritikovanje, moralisanje, „smaranje“ i sl. jer vas adolescent neće ni čuti, pretvoriće se sve u jednosmernu komunikaciju, neprihvatanje poruka, a neretko i otpor.

Pozitivan stav prema greškama

Objasnite adolescentu da su greške sastavni deo života i da su tu kao koraci, neophodni za sticanje iskustva. Svaka greška jeste deo puta kako bi došli do rezultata. Nikada, ali nikada ih nemojte ismevati zbog greške.

Pohvalite adolescente

Pohvala svima prija, pa tako i deci u ovom periodu. Samo vodite računa na koji način to činite.

Pohvala zbog sposobnosti može da razvije potrebu da stalno moraju biti savršeni i često podstiču zabrinutost da li će to postići. Mogu imati osećaj da su, ukoliko ne postignu savršenstvo, bezvredni i da ako dožive neuspeh, to može dovesti u pitanje ljubav roditelja.

Ukazujte na  pasivno ponašanje adolescenata i konfrontirajte se s njim

Pasivno ponašanje u periodu adolescencije u mnogome je prepoznatljivo po tome što su deca sklona da rade nešto „iz inata“, bave se mnoštvom aktivnosti koje nemaju nikakav cilj, kao što su preteran unos hrane, kompulsivno pušenje, nervozno lupkanje nogama, stalno tipkanje po telefonu i sl.

Takođe, nisu retka ni nasilna ponašanja prema ostaloj deci, a često dolazi i do samopovređivanja. Ovo su znaci da se adolescent susreo sa problemom, ali da izbegava da se suoči sa njegovim rešenjem.

Kako se često dešava da adolescenti odbijaju sebi priznati sposobnost za promenu ponašanja, tada je neophodno podupirati svesnost i odgovornost za takvim ponašanjem. Treba im ukazati da  oni nisu takvi, samo su izabrali da se tako ponašaju. A svako ponašanje se da i promeniti.

Vežbajte postavljanje ciljeva

Kako bi usmerili adolescenta na budućnost, pomozite mu da postavi svoje ciljeve. Veoma bitno je da se na pravi način definišu ciljevi, da im to ne deluje kao da im neko drugi namenje, jer će to izazvati kod njih osećaj unutrašnjeg pritiska, a može doći i do konfliktnih situacija.

Pokušajte da ciljeve definišete na način da to deluje kao da je to njegov izbor. Pa tako formulacija „ja hoću da“ je dobar početak u kvalitetnom definisanju ciljeva.

Kako kreirati elegantne „double denim“ stajlinge ovog proleća

 

Preuzmite android aplikaciju.