Uz trenutno stanje cena hrane, savršena je prilika da unesete malo kreativnosti u dnevnu korpu i jelovnike, a oblast o kojoj treba ozbiljno razmisliti su proteini.
Na primer, jaja su poskupela za skoro 60 odsto u odnosu na isti period godinu dana ranije, pa ne čudi što kupci traže alternative, a trgovci beleže porast potražnje za drugačijim proizvodom, ribljim konzervama.
Riba, bilo konzervirana, sveža ili smrznuta, bogata je proteinima sa niskim sadržajem masti, puna je esencijalnih vitamina i minerala i nudi mnogo raznovrsnosti u pogledu profila ukusa.
Konzervirana riba ima neke dodatne prednosti. Ova opcija je generalno isplativija, praktičnija i odlično je što konzerve dugo traju. Međutim, na tržištu ima mnogo ribljih konzervi.
Dajemo savete kako prepoznati najkvalitetnije riblje konzerve, sigurne za konzumaciju i sa najvećom količinom zdravih materija.
Pazite na nivo natrijuma
Birajte ribu koja nije puna soli. Dok mnoge opcije imaju malo soli u mešavini, neke sorte imaju više od drugih. So deluje kao konzervans, tako da ima svrhu, ali je važno da nivo bude razuman. Stručnjaci ističu da bi to bilo ispod 400 miligrama natrijuma po porciji od 100 grama ribe, što je standardna smernica Svetske zdravstvene organizacije. Takođe napominju da je bolja opcija riblja konzerva bez dodatnih ukusa ili sastojaka. Umesto toga, sami začinite ribu po želji.
Manje žive, sigurnije za potrošnju
Iako je riba odličan izvor proteina i prepuna drugih esencijalnih hranljivih materija, može da sadrži i neželjeni aditiv – živu. Skoro sve vrste riba sadrže određeni nivo žive jer je apsorbuju iz vode. Iako su ove količine žive u tragovima često neizbežne, previše žive može povećati rizik od slabosti mišića, problema sa vidom i još mnogo toga. Zato birajte ribe poput inćuna, lososa, iverke, pastrmke i škampe koje imaju manje žive, za razliku od opcija kao što su sabljarka, narandžasta riba ili losos. Tunjevina je takođe uključena u preporuke.
Ako je riba u tečnosti, dodajte vodu ili zdravo ulje
Neke riblje konzerve su napunjene nekom vrstom tečnosti. Ovo pomaže u očuvanju i održava ribu vlažnom za konzumaciju. Ali neće sve tečnosti dati isti rezultat. Obratite pažnju na to da li je proizvod upakovan u vodu ili ulje jer to utiče na njegov nutritivni kvalitet. Na primer, vodeni proizvodi imaju manje masti i kalorija nego proizvodi od ulja – obavezno pročitajte etiketu da biste uporedili. Ako odlučite da koristite ulje kao konzervans, 100% maslinovo ulje je solidan broj dva. Ne zaboravite da proverite i nutritivnu nalepnicu za dodane konzervanse.
Proverite da li limenke imaju oštećenja
Ovo je scenario u kome želite da procenite knjigu po koricama. Stručnjaci naglašavaju važnost sprovođenja temeljne inspekcije ribljih konzervi. Proverite da limenka nema udubljenja, rđe ili korozije. Sve su to znaci da je riba možda bila izložena vazduhu i bakterijama, što bi moglo uticati na njenu svežinu i ukus. Izlaganje vazduhu ili vlazi takođe može dovesti do kvarenja. Ako ništa drugo, miris ribe će otkriti problem kada otvorite konzervu. Ako miriše na amonijak ili uopšte ima neobično jak miris, ribi je možda istekao rok trajanja, možda se pokvarila i bolje je ne rizikovati konzumaciju.
Mislite da vam zadah nije prijatan? Saznajte pomoću ovih metoda!
Preuzmite android aplikaciju.