Početna > Život i stil
Život i stil

Saveti specijalizanta dermatologije

Kako saznajemo prekomerno izlaganje sunčevim zracima, može da dovede do pojave velikog broja oboljenja.
Foto: UnSplash/Elena Mozhvilo

Leto je period godine koje povezujemo sa sunčanjem, uživanjem i odmaranjem. Međutim, čak i ovakve stvari mogu biti izazovne za našu kožu zbog mogućnosti pojave iritacija, alergija i trajnih fleka na koži.

Više o ovoj temi, razgovarali smo sa dr Srnom Božić, specijalizantom dermatovenerologije.

Sunce je izuzetno važna stvar za našu egzistenciju, međutim, prekomerno izlaganje sunčevim zracima može da dovede do pojave velikog broja oboljenja, i na kraju, karcinoma kože.

Zbog toga je najvažnije adekvatno se ponašati u letnjem period kako bi se ovakve stvari svele na minimum.

Ovo je nekoliko korisnih saveta:
Foto: UnSplash/Nataliya Smirnova

Izbegavati sunčanje: Ovo se pre svega odnosi na izbegavanje izlaganja prirodnim sunčevim zracima u periodu od 10.00 do 17.00 časova kada je UV zračenje najintenzivnije.

Izlaganje veštačkim UV zracima poput solarijuma se ne preporučuje jer kumulativnim dejstvom se povećava incidenca nastanka melanoma kože.

Koristiti SPF : nanošenja krema sa zaštitnim faktorom se preporučuje na delovima tela i lica koji su izloženi sunčevim zracima, pola sata pre izlaska na sunce i ponavljati nanošenje na svaka 2h, pogotovo ukoliko se kupamo ili znojimo.

Ne zaboraviti delove tela kao što su uši, zadnji deo vrata, liniju kose i deo poglavine, koji se često zapostave kod nanošenja ovih krema i losiona.

Zaštitna odeća: kao dobar saveznik u zaštiti kože od UV zraka se pokazala odeća sa dugačkim rukavima, zajedno sa nošenjem šešira širokog oboda i naočara.

U pojedinim prodavnicama moguće je kupiti posebno dizajniranu odeću koja sadrži UV zaštitu i time onemogućava prodor štetnih zraka do kože.

Jačati imunitet: znamo da sva oboljenja, uključujući ona na koži nastaju u situacijama kada je imunitet kompromitovan.

Koža je naš najveći organ koji sadrži sopstveni imunitet.

Zbog toga je jako važno da ga održavamo jakim kako spoljašnjom zaštitom putem krema i tretmana, tako i unutrašnjim putem, pravilnom ishranom koja je bogata mineralima, vitaminima i antioksidansima.

Ukoliko se pridržavamo ovih smernica možemo uspešno da se izborimo sa sunčevim zračenjem, međutim, na koji način postupiti ukoliko se desi da nam se koža iziritira nakon sunčanja ili ukoliko nam se stvore opekotine.

Ponašamo se na sledeći način:
Foto: UnSplash/Christin Hume

Sklonimo se od sunca. Rashladimo se hladnom vodom ili stavimo hladne obloge na iziritirani deo kože.

Potrebno je hidrirati organizam uzumanjem veće količine tečnostiuz pojačanu hidrataciju kože kremama ili losionima.

Ukoliko nam se stvorila opekotina a sa njom i plik ne treba da ga “bušimo” ili “cedimo”. Izbegavamo iritativnu kozmetiku i preparate nekoliko dana do potpunog saniranja kože.

Postoje kozmetički tretmani i estetske procedure koje se ne preporučuju tokom leta, a to su agresivni hemijski pilinzi, laserski tretmani i upotreba kozmetike koja može da doprinese stvaranju drugih problematika na koži kao što su hiperpigmentacije i melazme.

Koža je organ koji je od vitalnog značaja za naš organizam i predstavlja izuzetnu zaštitu od različitih uticaja spoljašnje sredine. Prema njoj moramo biti nežni, a pre svega, moramo se ponašati odgovorno jer koža pamti!

Zaštitimo Srbiju – Donesimo zakon o stranim agentima

Preuzmite android aplikaciju.