Почетна > Живот и стил
Живот и стил

Савети јапанског лекара који је живео 105 година: Увек користите степенице и носите сами свој пртљаг

У наслеђе читавом свету оставио је вредна сазнања о недокучивој тајни дугог живљења
Фото: Unsplash/Richard Burlton

Желите да доживите стоту и то у доброј форми, здравог тела и духа? Могуће је, показао је и то својим примером велики јапански лекар Шигеаки Хинохара, који је свој живот посветио постизању дуговечности нације којој је припадао.

Помогао је успостављању медицинских система захваљујући којима су Јапанци постали један од најдуговечнијих народа на свету. Готово до смрти, доктор Хинохара је радио у болници, лечио пацијенте и предавао студентима на факултетима.

Ово су његових 10 златних савета о постизању дугог, здравог и квалитетног живота.

Енергија долази из тога што се осећамо добро, а не из здраве исхране и пуно спавања

– „Сви се сећамо како смо као деца, када смо се забављали, често заборављали да једемо или спавамо. Верујем да можемо задржати тај став и као одрасле особе – најбоље је не умарати тело с превише правила као што су ручак и спавање“, објашњава др Хинохара.

Најважније је за виталност осећати се задовољно и испуњено. Забављати се – на томе треба порадити, а не оптерећивати се тиме кад ћемо јести и кад ћемо спавати.

Фото: Unsplash/Jennifer Burk
Чувајте се гојазности!

Доктор Хинохара стално је наглашавао да стоту доживе особе које немају вишак килограма, па зато треба пазити на своју тежину и физичку кондицију.

Не треба се оптерећивати исхраном, али ипак треба водити рачуна да се не преједамо. Он је, на пример, за доручак пио кафу, чашу млека и сок од наранџе са кашичицом маслиновог уља.

Веровао је да је ово уље одлично за крвне судове и кожу. За ручак је јео млеко и кекс, а често је и прескакао ручак када је био презапослен. За вечеру је јео поврће, рибу и пиринач. Двапут недељно јео је говедину.

Планирајте унапред!

Хинохара је увек имао пун распоред за годину унапред, а чак је и планирао још више у будућност. Тако се, како је рекао, јако радовао Олимпијским играма у Токију 2020.

На жалост, није их доживео, али његов став према животу и плановима говори колики је био оптимиста, што је исто врло важна ставка за дуговечност.

Не морате отићи у пензију ако не желите!

– „Након 65. године почео сам да волонтирам. Предајем и обилазим пацијенте, чак и по 18 сати на дан и уживам у свакој минути свог посла“, говорио је Хинохара.

Уколико човек жели још да ради, нека ради. Уколико не жели, нека иде у пензију и посвети се ономе што жели да ради“.

Делите знање и вештине с другима!

Хинохара је годишње одржавао око 150 предавања. Предавао је свима – од дечице у школи до озбиљних бизнисмена и лекара.

Фото: Unsplash/Wonderlane

Увек је стајао док је говорио, а предавања су му трајала понекад и по 90 минута. Имао је обичај да каже како га стајање чини снажним.

Немојте веровати свему што каже лекар!

Доктор Хинохара је сматрао да лекари не могу да излече сваку болест и сваког пацијента.

Предлагао је људима да, када им лекар пропише терапију или неки преглед, да га питају да ли би то исто препоручио својим ближњима. Уколико би одговор био негативан, зашто се излагати беспотребном стресу и патњи?

Веровао је да животиње и музика имају велики утицај у оздрављењу, пуно већи него што то мисли медицина.

Увек користите степенице и носите сами свој пртљаг

Како бисте остали здрави и витални, заборавите на лифт. Увек и свугде идите степеницама и трудите се да носите свој пртљаг са собом.

Фото: Unsplash/John T

Хинохара је цео живот ишао степеницама и увек по једну прескакао. Степенице и ходање су свакодневна вежба за ваше срце и цело тело.

Надахњујте се сваки дан, пронађите инспирацију!

Читајте, пронађите у књижевности писце који вас надахњују. Тако је чинио и Хинохара.  Не морате се задржати само на књижевности. Слушајте музику, уживајте у ликовној уметности, шетајте природом…

Фото: Unsplash/Imad Alassiry
Бол је мистериозна…

Најделотворнији начин да превладате бол је кроз забаву. Када се дете удари, објаснио је Хинохара, плакаће све док му пажњу не окупира нешто друго. Тада ће заборавити на бол.

Тако би требало да раде и одрасли људи. Бол треба утопити у забави. Сматрао је да би у болнице требало довести терапијске псе и остале животиње, као и музику која ће помоћи пацијентима да се носе с болом.

Не гомилајте материјалне ствари!

– „Не трошите живот на гомилање материјалног, јер ионако ништа нећете понети са собом кад умрете“, једноставан је био Хинохара у последњем од десет златних принципа дуговечности.

Kakav glas imate? Evo šta sve možete saznati o nekome samo dok ga slušate

Преузмите андроид апликацију.