Популарни амерички спортски сајт Атлетик објавио је причу о Саутемптону која је подигла доста прашине у Енглеској.
Наиме, Атлетик је приметио да менаџер „светаца“ Ралф Хасенхитл са својим тимом користи посебну тактику од 60. до 70. минута скоро сваког меча.
Анализом утакмица Саутемптона, Атлетик је утврдио да су у 14 од укупно 24 лигашке утакмице ове сезоне играчи Саутемптона тражили лекарску помоћ.
Сваки пут у истом, већ поменутом десетминутном интервалу.
И док лекари обављају свој посао и проверавају у каквом је стању играч који је тражио помоћ, остатак екипе дотрчава до аут-линије како би конзумирао енергетска пића и гелове, те примао тактичке савете од тренера.
In 14 of Southampton’s 24 Premier League games this season, a Saints player has gone down injured between the 60th-70th minute.
Their team-mates then go & consume an energy gel/drink.
Coincidence or plan? #SaintsFC @TheAthleticUK https://t.co/G60KFO0OB6
— Dan Sheldon (@dansheldonsport) February 16, 2022
Зашто се не користи у свим утакмицама?
Битно је поменути како је Саутемптон ову тактику користио само у оним утакмицама у којима је до 60. минута минимално губио или имао реми.
У сусретима у којима су оценили да имају минималне шансе за позитиван резултат, нису користили овај „трик“.
Када је реч о головима након 60. минута, Саутемптон их има девет. У истом временском периоду примили су гол 14 пута.
Постало је очигледно да играч ретко пада ако супарник постигне погодак између 60. и 70. минута или када Хасенхитлова екипа у истом том периоду постигне погодак.
Овај задатак је углавном намењен нападачима. Адам Армстронг је пао четири пута у овом периоду, што је више од било ког другог играча Саутемптона.
Осим Тина Ливрамента, очигледно је да су нападачи ти који захтевају лекарску помоћ.
Wholesome. 🥰 pic.twitter.com/WT5UilJrUJ
— Southampton FC (@SouthamptonFC) February 19, 2022
Стручњак објаснио зашто се то ради
Фил Хејворд, медицински стручњак који је годинама радио за Вулверхемптон објаснио је због чега се користи оваква тактика.
„Анализирали смо да у том периоду долази до огромног енергетског пада и сви су размишљали како томе стари на крај“, започео је Хејворд.
„Играчи узимају енергетске гелове, који садрже малтодекстрин (облик угљенохидрата) и прилично брзо дођу у крвоток. Након десет минута већ се виде напредак и резултат. У гелу је тај угљенохидрат јако концентрисан. Алтернатива је унети га течношћу, али то предуго траје“, додао је овај лекар.
„То им помаже у издржљивости. Лакше им је задржати висок темпо до краја утакмице. Мишићима понестаје гликогеном па се уносе угљенохидрати који се претварају у гликоген и на крају у глукозу коју мишићи користе за енергију“, објаснио је Хејворд тактику коју многи у Енглеској сматрају обликом варања.
Саутемптон је тренутно десети на табели Премијер лиге са 32 бода, удаљен 14 од зоне испадања. „Свеци“ су били угрожени крајем прошле године, али су у последњих девет кола изгубили само један меч.
У последња три кола су савладали Тотенхем и Евертон, те ремизирали са Манчестер јунајтедом. Сада их чекају дуели са Норичом у лиги и Вест Хемом у ФА Купу.
Vlahović debituje u Ligi šampiona, Čelsi dočekuje šampiona francuske
Преузмите андроид апликацију.