Gradonačelnik Beograda Aleksandar Šapić izjavio je danas da je za poslednja tri meseca u glavnom gradu Srbije rekonstruisano više od 40 ulica i ocenio da je to pokazatelj da može da se radi kvalitetno, u roku, a da saobraćaj bude što manje ugrožen.
Prema njegovim rečima, doneta je odluka da, od ove godine, sve što ima da se završi do 15. decembra, kada su u pitanju centralne gradske ulice, a da radovi budu nastavljeni od 7. januara, kako bi se izbegle saobraćajne gužve u vreme praznika precizirajući da je za rekonstrukciju ulica obezbeđen novac rebalansom budžeta u septembru.
„Izuzetno sam ponosan jer mislim da smo načinom, brojem i kvalitetom radova vratili poverenje Beograđana. Ideja je da najveći broj ulica bude rađen sledećeg leta, ali radova će biti i u ostalim periodima godine, s tim što ćemo voditi računa o tome kada su najveće gužve u saobraćaju i praznici“, rekao je Šapić.
Gradonačelnik kaže da će od naredne godine svi zaposleni u beogradskim javnim preduzećima, koji izvode radove na ulici, nositi prsluke kako bi bili prepoznatljivi građanima.
„Cilj je da građani znaju šta mi radimo na ulici, ali i kako bi na taj način podneli još veću odgovornost i pokazali spremnost za ono što radimo“, naveo je.
Kako kaže, budžetom za sledeću godinu će se opredeliti novac i za rekonstrukciju još jednog broja ulica, što će ubuduće biti kontinuirani proces.
Šapić ističe da će ove godine biti raspisan konkurs za prijem novih Beogradskih ličnih pratilaca – „Belih“.
Kako je pojasnio, biće primljeno 50 novih „Belih“, a u planu je da sledeće godine taj broj bude 500.
„To su ljudi koji će obilaziti škole, pomagati građanima, ulivati dodatnu sigurnost i biti prijatelji Beograđana. Grad je za sada definisao 78 lokacija za centralne gradske opštine, a treba da definiše još 30 lokacija za prigradske opštine, koje će se koristiti kao stanice gde će ‘Beli’ biti u službi i na korist svih građana našeg grada i voditi računa o javnom redu i miru. Prioriteti će im biti pomoć roditeljima koji ostavljaju decu kod vrtića i škola, parkovi, sva mesta na kojima deca provode dosta vremena, kao i regulisanje komunalnog reda“, rekao je Šapić.
Preneo je da je Grad uputio poruku ugostiteljima da će od prvog decembra biti strože kazne za sve koji ne poštuju Zakon o buci, te da će u okviru Sekretarijata za nadzor, inspekciju i komunikaciju postojati ekipe koje će se baviti samo tom vrstom problema, što znači da neće biti privilegovanih tamo gde se primeti kršenje zakona.
Gradonačelnik je istakao da je uređivanje beogradskog priobalja počelo od Savskog šetališta, podsetivši da je, u skladu sa zakonom, raspisan konkurs za postavljanje splavova.
„Nakon konkursa počeće licitacija koja će biti javna, pozicije splavova na Savskom šetalištu su već obeležene i neće ih biti kod reni bunara. Svaki splav imaće prečistače otpadnih voda, priključak za vodu i struju i plaćaće se zakup za korišćenje gradskog dobra. Time ćemo urediti Savsko šetalište, a onda ćemo ići dalje“, rekao je Šapić.
Naglasio je da će do sredine februara biti sprovedene voda i struja, a oni koji nisu dobili dozvolu moraće da uklone svoje splavove u roku od 30 dana.
Gradonačelnik je naveo i da je u pripremi i novi budžet, a da se na sednici krajem ove godine očekuje da dođe do kvalitativnog pomaka koji će Beograđanima olakšati svakodnevni život.
Republika Srpska privlačna destinacija u zimskoj turističkoj sezoni
Preuzmite android aplikaciju.