Mnogi se pitaju kuda to vozi autobuska linija broj 21?
Šangaj se nalazi na severoistočnom delu grada, na putu za Kać. Nekadašnji naziv ovog dela grada bio je Vrbak, a bio je poznat jer se upravo ovde dolazilo na prvomajski uranak.
Nakon što je Tihomir Brančić sagradio bife, naselje je po istoimenom bifeu, posle izvesnog vremena, promenilo naziv u “Šangaj“.
Kada stanovnici Srbije čuju za Šangaj prva asocijacija koja im se pojavi u glavi jeste NR Kina, međutim, svaki Novosađanin zna da je Šangaj, razume se, deo Novog Sada.
Drugima, ipak, koji ne žive tako blizu našeg grada, ovo je neobjašnjivo isto koliko i činjenica da nam se jedan deo grada naziva Kineska četvrt, a u njoj ne živi ni jedan jedini Kinez.
Šangaj je veoma mirno naselje. To vam je onakvo mesto gde niko od komšija ne zaključava ni bicikl, a ni automobil.
Zbijene kuće, tik jedna uz drugu, čine atmosferu u komšiluku prilično prisnom.
To je, recimo, dobro, ukoliko slušate istu muziku kao i prvi komšija, međutim, ako vam se muzički ukus razlikuje, onda dolazi do problema…
Ulice su, što bi rekli, “ušorene“, a život ima neki sasvim drugačiji tok.
Čini se da vreme teče prilično sporije nego u bilo kom, drugom, novosadskom kvartu, što je, morate priznati, nešto za čime svi barem potajno žudimo u ovom tornadu promena koje nam donosi urbanizacija.
Šangaj se od drugih naselja razlikuje po tome što ni u jednom drugom kraju nema toliko ljudi na ulicama u isto vreme. Nemoguće je da krenete na autobus za grad, a da vas jedan deka ili baka iz ulice detaljno ne ispita kuda ste pošli i kada se vraćate.
Nije to zato što oni nemaju o čemu drugom da razmišljaju, već je briga o bližnjem ovde i dalje ostala prva na listi prioriteta koje čovek mora da stvori kod sebe.
Osnovna škola “Veljko Vlahović“ nije velika, ali ima dušu.
Broji preko 150 učenika, raspoređenih u 8 učionica, a specifična je po tome što pored engleskog i nemačkog, u ponudi izbornih jezika ima i romski jezik.
Postoji jedna ambulanta, jedna apoteka, jedna pošta, kafana, pekara i picerija. Upravo zbog nedostatka izbora, svi stanovnici se skupljaju na istim mestima zbog čega su veoma bliski jedni sa drugima.
Ovo naselje okuplja mnogobrojne humanitarce i ljubitelje životinja, zato što se u njemu nalazi prihvatilište i ambulanta za životinje JKP “Zoohigijena i veterina Novi Sad“.
Ulice su, za razliku od drugih gradskih četvrti, gde su obeležene po imenima značajnih ličnosti za našu istoriju, obeležene rednim brojevima…
U VI ulici nalazi se Srpska pravoslavna crkva posvećena liku i delu Svetog Jovana Šangajskog koji je za života služio kao pravoslavni episkop u “pravom“ Šangaju, u Kini.
Ukoliko ikada krenete putem Kaća, pored Šangaja, ili vas bilo koji drugi razlog navede ovim putem, obavezno posetite maleno naselje sa dušom.
Nemojte se čuditi ukoliko vas budu nepoverljivo odmeravali, jer kako tamo svi znaju ko kome dolazi i ko kod koga ide, vi biste im predstavljali pravu enigmu.
Ponesite notes i olovku i pripremite se da čujete mnogo zanimljivih anegdota, jer iako mnogi kažu da je u Šangaju vreme stalo, očigledno je stalo u onom periodu kada smo svi imali zdrav smisao za humor i naviku da kažemo i “po koju pametnu“.
Preuzmite android aplikaciju.