Početna > Biznis
Biznis

Samo Kijev i Oslo imaju jeftiniju struju od nas

Mnogi na izjave da će i sa novim poskupljenjima struje i gasa ovi energenti i dalje biti najjeftiniji kod nas u odnosu na ostatak Evrope kažu da su tamo plate dosta veće nego u Srbiji te da je to neuporedivo. Međutim, istraživanje potvrđuje – da posle Kijeva i Osla Srbija stvarno ima najjeftinije kilovate.
Foto: Unsplash/publicpowerorg

„U Norveškoj je dominantna proizvodnja električne energije iz hidroelektrana oko 80 odsto koje su 90 procenata u državnom vlasništvu i neto su izvoznici struje pa zato mogu svojim građanima da obezbeđuju jeftinije kilovate“ objašnjava mr Željko Marković, stručnjak za energetiku i jedan od bivših direktora „Elektroprivrede Srbije”.

Upitan kako je moguće da smo među najjeftinijima kada smo imali više poskupljenja i struje i gasa, Marković odgovara da je i pored toga struja u našoj zemlji među najjeftinijom.

Od prošlog novembra imali smo dva poskupljenja od osam odsto, u januaru i u maju 2023.

Posle trećeg povećanja koje nas očekuje, od takođe osam procenata u odnosu na prošli novembar, ovog novembra cene električne energije za domaćinstva biće uvećane za skoro 26 odsto (25,97 procenata), navodi Marković.

„Gledano prema podacima indeksa cena energije za domaćinstva, koji mesečno proračunava i objavljuje finska konsultantska kuća „Vaša ETT”, kilovat-čas sa svim taksama i porezima iznosi 9,76 evrocenti za domaćinstva u Srbiji, i dalje je među jeftinijim. Jedino kupci u Ukrajini i Norveškoj plaćaju struju manje od nas, a sa očekivanim poskupljenjem od osam odsto od prvog novembra, u odnosu na sadašnje cene, postaćemo skuplji i od Mađarske i Crne Gore“ napominje Marković.

Prosečna cena kilovat-časa u Evropi je 24,37 evrocenti, a ostale zemlje u regionu su i dalje ispod tog proseka, pri čemu je najviša cena u Sloveniji, koja iznosi 19,42 evrocenta.

Sutra počinje popis poljoprivrede u Srbiji, sve informacije u info-centru RZS

Preuzmite android aplikaciju.