Početna > Svet
Svet

Samit EU o novom strateškom pozicioniranju i Ukrajini

U francuskom Versaju u četvrtak i petak okupiće se šefovi država i vlada EU kako bi razgovarali o ukrajinskoj krizi i novom strateškom pozicioniranju Unije.
Foto: Wikimedia Commons/Luis Miguel Bugallo Sánchez (Lmbuga)

Ranije je bilo planirano da u fokusu ovog sastanka bude ekonomska politika, ali je zbog krize u Ukrajini glavna tema strateško novo pozicioniranje Evropske unije.

„Dogovorli smo da okončamo našu zavisnost od ruskog gasa, nafte i uglja“, navodi se u nacrtu zaključka Samita.

Između ostalog, planirano je da se snabdevanje energentima diverzifikuije korišćenjem tečnog gasa, biogasa i vodonika.

Takođe, trebalo bi da bude podstaknuto proširenje korišćenja obnovljivih izvora energije.

Evropske strujne i gasne mreže treba snažnije da se povežu kako bi se resursi bolje iskoristili i osigurala bezbednost od ispadanja.

Nedavno je predsednik Francuske Emanuel Makron rekao da Evropa u odbrani i snabdevanju energijom ne sme više biti zavisna od drugih, već mora snažnije investirati u sopstvenu nezavisnost.

Na Samitu će biti reči i o daljim sankcijama protiv Rusije.

Predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen u ponedeljak je kazala da je sledeći korak zatvaranje svih rupa, kako bi se postiglo maksimalno dejstvo sankcija i sprečilo njihovo zaobilaženje.

Takođe, na dnevnom redu naći će se uspostavljanje zajedničkog fonda za ublažavanje posledica sankcija po EU.

Francuski „Le Mond“ navodi da bi kratkoročno mogla biti preusmerena sredstva iz fonda EU za obnovu u visini od 750 milijardi evra koji su bili planirani za savladavanje korona krize.

Inače, predsednik Saveta EU Šarl Mišel najavio je da će se narednih dana diskutovati o zahtevu za pristupanje Ukrajine Uniji.

Članice EU su se u ponedeljak dogovorile da Evropska komisija izradi procenu vezanu za moguće pristupanje Ukrajine, Moldavije i Gruzije, a za to je, obično, potrebno godinu do godinu i po dana.

Među članicama EU postoje različita mišljenja o zahtevu Ukrajine za hitnim prijemom u Uniju – dok se Austrija i Nemačka protive brzom prijemu, istočne zemlje, poput Poljske i Slovenije, zahtevaju pristupnu perspektivu za Ukrajinu.

Time će se i ova tema naći pred šefovima država i vlada EU na Samitu u Versaju.

UN saopštile da je do sada 2 miliona ljudi napustilo Ukrajinu

Preuzmite android aplikaciju.