S obzirom na trenutke okolnosti u odnosima Beograda i Prištine, i sama činjenica da će biti razgovora u Briselu je minimalni napredak, smatra politički analitičar Dejan Vuk Stanković, ali i dodaje da je „sadržinski“ teško očekivati bilo kakvo održivo i primenjivo rešenje po otvorenim pitanjima, registarskih tablica i ličnih karata.
![](https://gradskeinfo.rs/wp-content/uploads/2022/04/brussels-g8f05eda12_1280-620x413.jpg)
„Moguće je da će doći do iskoraka po pitanju nestalih, da će biti zaključeni sporazumi koji imaju šansu da budu sprovedeni, a ZSO ostaje tema o kojoj će se diskutovati, ali sumnjam da će razgovori dovesti do preciziranja datuma kada će se postići sporazum na tu temu“, rekao je Stanković za Tanjug, govoreći o očekivanjima od predstojećeg razgovora u Briselu 18. avgusta, ali i o konstataciji predsednika Aleksandra Vučića da je skeptičan da u dijalogu može doći do rezultata.
Pitanje Zajednice srpskih opština je, kaže Stanković, suviše kontraverzno pitanje za albansku političku elitu, na čelu sa Aljbinom Kurtijem, dok je, sa druge strane, to je neka vrsta političkog imperativa za Beograd, koji je manje-više sve obaveze iz Briselskog sporazuma ispunio, a Albanci Zajednicu nisu formirali.
„To će ostati kao otvorena tema“, konstatuje Stanković.
Na pitanje šta se može očekivati od najavljenog sastanka predsednika Vučića sa generalnim sekretarom NATO Jensom Stoltenbergom, Stanković ističe da Stoltenberg mora da pruži jasne garancije da će se NATO kretati u okviru onoga što je mandat KFOR-a:
„Da će se NATO baviti održanjem mira na Kosovu i da će biti u suštini jedina legitimna sila sa autorizacijom Ujedinjenih nacija, koja će štititi sve stanovnike Kosova, i Srbe i Albance“.
Stanković ukazuje da Stoltenberg mora da objasni zbog čega postoji takva sloboda kretanja specijalnih jedinica ROSU i pruži uveravanja da će se te jedinice kretati isključivo prema dogovorima koji su postignuti u okviru Briselskog sporazuma.
Podseća da je ROSU više puta prekršila Briselski sporazum, što je, kaže, bila svesna akcija vlade u Prištini.
„Čini se da NATO nema problem sa Srbima, već sa Albancima, i Srbija zato treba samo da predoči činjenice i da zahteva da se, u skladu sa jednim od nepisanih principa međunarodnog prava – poštuje ono što je potpisano“, rekao je Stanković.
Preuzmite android aplikaciju.