Sajmište je gradska četvrt poznata po mnogim zdravstvenim ustanovama. Pozicionirana dobro, blizu centra grada, železničke i autobuske stanice i SPENS-a, često je veoma dobra lokacija za stanovanje jer je sve blizu i dostupno 24/7.
Kvart Sajmište nalazi se između naselja Grbavice, Adamovićevog naselja, Novog Naselja, Detelinare, Banatića i Rotkvarije. Odnosno između ulica Futoške, Bulevara Evrope, Branka Bajića, Braće Popović, Bulevara kralja Petra i Bulevara oslobođenja.
Naziv je Sajmište dobilo prema centralnoj građevini ovog kvarta – Novosadskom sajmu. Novosadski sajam kao prostor koji mi danas poznajemo nalazi se u ovom kraju od 1940. godine. Pre toga su se sajmovi organizovali na različitim lokacijama, sve dok se sadašnja zgrada nije izgradila u Hajduk Veljkovoj ulici.
Sajmište je posebnu pažnju dobilu u 20. veku, kada je prvo, 1909. godine sazidana Gradska bolnica na mestu današnjeg Kliničkog centra Vojvodine, a potom i Novosadski sajam.
U ovoj gradskoj četvrti posebno se ističu veliki broj zdravstvenih zgrada, počevši od Kliničkog centra Vojvodine, Instituta za zdravstvenu zaštitu dece i omladine Vojvodine i Zavoda za transfuziju krvi, do Betanije i Medicinskog fakulteta.
Klinički centar Vojvodine, Zavod za transfuziju krvi i Institut za zdravstvenu zaštitu dece i omladine Vojvodine nalaze se jedno pored drugoga u Hajduk Veljkovoj ulici. Isti slučaj je i sa Medicinskim fakultetom i zgradom Farmacijeu istoj ulici, ali na broju 3.
Pored velikog broja zdravstvenih ustanova i državnog fakulteta, u ulici Slobodana Bajića nalazi se i Studentski dom „Sajmište“ namenjen prvenstveno studentima medicine.
Veliku pažnju Sajmište dobija zahvaljujući Futoškom parku koji posećuje veliki broj stanovnika i sa okolnih kvartova, posebno Grbavice, koja nema svoj park. Inače, u samom parku nalazi se i Jodna banja (Specijalna bolnica za reumatske bolesti Novi Sad) čiji prostor odiše pozantnošću.
Futoški park je projektovan u 20. veku kao park specijalne namene za pacijente Jodne banje. Futoški park se nalazi pod zaštitom drugog stepena, a čitav kompleks je 1986. godine postao spomenik kulture od velikog značaja.
Pored ove oaze na Sajmištu, veliku posećenost ovom kraju doprinosi i Sportski centar „Sajmište“. Najposećenije u okviru centra na Sajmištu jesu bazeni, pogotovo u letnjem periodu, kada veći broj stanovnika sa ostalih delova grada dolazi na kupanje. Sportski centar „Sajmište“ pored bazena, ima i sportske dvorane, klizališta, terene za kuglanje, dve montažne hale za tenis i za mali fudbal i košarku, sportske terene za fudbal, košarku, odbojku, trim staze…
Ovaj sportski centar „Sajmište“ prostire se površinski na 65.000 metara kvadratnih.
U blizini sportskog centra „Sajmište“ nalazi se i bivši hotel „Park“ koji je nekada bio u sastavu komleksa Jodne banje, a početkom 2000-ih godina je privatizovan. Danas se rade radovi na mestu nekadašnjeg hotela „Park“ gde će se uskoro naći hotel svetskog poznatog brenda „Hyatt Regency“ pod nazivom „Hyatt Regency Novi Sad“.
Pored budućeg hotela „Hyatt Regency Novi Sad“ na Sajmištu se nalazi i manji hotel pod nazivom „Sajam“. Ovaj hotel je smešten u Hajduk Veljkovoj ulici.
Na Sajmištu ne fali ni vrtića. Pored većeg broja privatnih vrtića, u ovom kvartu se nalaze i dva državna vrtića: Vrtić „Zlatna ribica“ kao i Vrtić „Palčica“.
Od škola u ovom kraju se nalazi Osnovna škola „Petefi Šandor“, na adresi Bore Prodanovića 15a.
Na Sajmištu se proteže i Uspensko, pravoslavno groblje iz 1860. godine.
Na Sajmištu postoji još niz drugih objekata koji upotpunjuju svakodnevne aktivnosti, od privatnih sportskih centara, joga studija, domova za stare, parkića za pse, fotokopirnica, salona za ulešavanje, različitih ordinacija, veterinarskih ordinacija i butika.
Na Sajmištu je velika ponuda kafića i restorana pretežno zbog velikog broja mladih koji ovde žive, ali i uopšteno zbog cirkulacije velikog broja ljudi koji ovim delom grada prolazi.
Preuzmite android aplikaciju.