Sajlovo je naselje na severozapadu Novog Sada koje se nalazi između Avijatičarskog naselja sa leve i Rumenačkog puta sa desne strane.
Naziv Sajlovo nekada se odnosio na Gornje Sajlovo, tačnije, deo Novog Sada koji danas nazivamo Klisa, te Donje Sajlovo koje je kroz istoriju izgubilo deo naziva i danas ga zovemo samo Sajlovo.
Prema nekim istorijskim podacima ovo naselje potiče još od 13. veka, kada se na mestu gde je danas, zapravo nalazilo selo Sajol.
Među Novosađanima postoji predanje da je nekada na Klisanskom bregu postojao manastir koji je u velikoj meri kumovao imenovanju ovog dela grada. Naime, u tom manastiru živeo je, veoma poštovan monah Isaija, po kome je naselje prvobitno nazvano Isailovo.
Za ovaj novosadski kvart, koji se svakim danom sve više razvija, vezujemo dve značajne istorijske ličnosti: Mariju Trandafil i Mihaila Polit Desančića.
Desančić je bio poznati saradnik Svetozara Miletića, publicista i političar. Njegovi preci su u 19. veku na području Sajlova podigli veliki letnjikovac koji su činili kuća za stanovanje, prateći objekti i čak 80 jutara zemlje sa vinogradima, voćnjacima i šumom.
Marija Trandafil bila je poznata dobrotvorka po kojoj je nazvan Zavod za mušku srpsku pravoslavnu decu izgrađen na ovom području. Ovo je bila ustanova u kojoj su siromašni dečaci bez roditelja završavali osnovnu školu, ili čak bili angažovani za neke lakše poslove.
Danas se u ovoj ustanovi nalazi Naučni institut za veterinarstvo.
Sajlovo, koje danas ne važi za urbanizovani, te preterano sadržajni deo Novog Sada, nekada davno imalo je hipodrom na kome su se održavale konjičke trke.
Taj isti hipodrom je, u vreme velike poplave 1940. godine, postao sportski aerodrom kada su vojni avioni sa Jugovićeva privremeno premešteni u njegove hangare.
Upravo na ovom mestu prvobitno je postojao aeroklub “Jastreb“, sve dok se nije 1953. godine preselio na Čenej.
“Modernije“ naselje Sajlovo nastalo je u drugoj polovini 20. veka kada se 1974. godine prvo formiralo Novo groblje, a pored njega i stambeno naselje.
Nekada ruralni kvart uskih ulica i ušorenih kuća svakim danom se sve više i više asfaltira, te će uskoro, kada u potpunosti bude završen, konačno moći da oživi i dodatno obogati svoj sadržaj kako prilikuje svim novosadskim naseljima.
U velikoj zgradi Mesne zajednice smešteni su pošta, apoteka i ambulanta, tačnije sve ono što je potrebno da se nalazi u jednom kvartu.
Trenutno se gradi vrtić koji će imati kapacitet da primi preko 190 dece, a Eparhija bačka je najavila da će se na ovom području uskoro izgraditi još jedan novosadski, pravoslavni, hram.
Sajlovo je, za sada, jedno od retkih mesta u Novom Sadu koje i dalje mami nesvakidašnjim mirom i tišinom. Upravo zbog toga sve više mladih porodica bira baš njega za mesto na kojem će izgraditi svoj porodični dom.
Uskoro ćemo ponovo pisati o ovom delu grada, a verujemo da će on do tada poprimiti sve one lepe osobine koje jedno naselje čini toplim.
Preuzmite android aplikaciju.