Nagradu za izdavača godine na Beogradskom sajmu knjiga danas su ravnopravno dodeljene Prometeju i Pravoslavnoj reči, obe iz Novog Sada, saopštili su organizatori.
Na svečanosti uručenja nagrada na Sajmu knjiga Nagradu za izdavački poduhvat godine dobio je Službeni glasnik za „Sabrana dela Franca Kafke“ i „Sabrana dela Stanislava Krakova“.
Stručni žiri glavnih nagrada Sajma je ocenio da je „Prometej“, kao jedna od najuglednijih i najplodnijih srpških izdavčkih kuća, između ostalog, prepoznatljiv po izuzetnim monografijama i odlično uređenjim knjigama, sa bogatim izborom ilustracija.
Po mišljenju Zlate Bojović, Anđelke Cvijić, Dragana Simeunovića i Bojana Jovića „Pravoslavna reč“ je objavila mnogobrojne monografije „izuzetne grafičke i štamparske izrade, gradeći osoben izdavački identitet“.
Povodom nagrade Službenom glasniku za sabrana dela Kafke i Krakova, u obrazloženju je posebno istaknuto da je ranije politički zabranjivani Krakov „predstavljen u najobimnijem izdanju kroz deset tomova“, koje su sačinili poznavaoci njegovog dela.
Najbolji izdavač iz regina je Akademija nauka Republike Srpske za ediciju „Održivi razvoj i upravljanje prirodnim resursima“, a iz dijaspore Matica srpska, Društvo članova iz Crne Gore za knjigu „Crna Gora kroz istorijska dokumenta – narod, jezik, država“ Jovana B. Markuša.
Specijalna priznanja za izdavača, knjigu ili strip pripale su Biblioteci grada Beograda za ediciju „Festovih 50“, kući Darkvud za stripove Korto Malteze i Modesti Blejz, Čigoja štampi za Biblioteku „Ortograf“ I Književnoj opštini Vršac za 50 godina postojanja.
Prema mišljenju žirija, Nagrada za dečiju knjigu godine je pripala ediciji „Znamenite srpskinje iz pera knjjiževnica za decu“ u izdanju Pčelice iz Čačka, pošto su autorke uspešno predstavile „simbiozu srpske kulture iz srpskog ženskog pera“.
Posebno priznanje za doprinos u oblasti nauke pripalo je delu „Kulturna politika Kraljevine Jugoslavije 1918-1941“ Ljubodraga Dimciha, u izdanju „Filipa Višnića“.
Žiri je ocenio da je tom knjigom „obrađena studiozno i celovito kulturna politika Jugoslavije u međuratnom periodu“ i dat potpuni uvid u sve vidove njenog kulturnog života.
Bojović je u ime žirija glavnih nagrada istakla da su iz velike ponude na Sajmu bili napravili izbor od oko stotinjak knjiga, a da im je potom glavni zadatak bio da se ni o koga ne ogreše.
Nagradu za najlepšu knjigu „Bogdan Kršić“ dobio je serijal knjiga „Celokupna dela Branka Vučićevića“ u izdanju Filmskog centra Srbije, u grafičkoj opremi Boruta Vilda.
Žiri u sastavu Jovan Čekić, Mirjana Lukić i Slavimir Stojanović Futro ocenio je da se radi o „monumentalnom ostvarenju dokumentarnom i kreativnom domenu“, gde je Vild upotrebio životnu i profesionalnu zrelost.
Stručni žiri je pohvalio ukupni utisak naslovnih strana „Arete“ knjiga „koje predstavljaju dah svežine na sajmu“.
Prema oceni žirija, Najlepša dečija knjiga je „Babaroga“ izdavača Kreativni centar, autorke Jelene Živanović i ilustratora Borisa Kuzmanovića.
Knjiga je posebna, sveža i nadahnuta, u kojoj se majstorski kontroliše ilustratorski narativ, smatra žiri.
Specijalno prizanje za mladog dizajnera pripalo je Ani Petrović za „Stripoterapiju“, u izdanju Kreativnog centra, kojaje uspešno sinhronizovala narativ sa stripovskom vizuelizacijom.
„Bio je jako težak zadatak, ima jako puno knjiga i izdanja, a vodili smo se važnošću samog književnog poduhvata. Imamo majstore i talente u našoj sredini“, istakao je Stojanović.
Preuzmite android aplikaciju.