Почетна > Србија
Србија

Сајам књига: Прометеј и Православна реч издавачи године

Награду за издавача године на Београдском сајму књига данас су равноправно додељене Прометеју и Православној речи, обе из Новог Сада, саопштили су организатори.
Фото: Pixabay/AhmadArdity

На свечаности уручења награда на Сајму књига Награду за издавачки подухват године добио је Службени гласник за „Сабрана дела Франца Кафке“ и „Сабрана дела Станислава Кракова“.

Стручни жири главних награда Сајма је оценио да је „Прометеј“, као једна од најугледнијих и најплоднијих српшких издавчких кућа, између осталог, препознатљив по изузетним монографијама и одлично уређењим књигама, са богатим избором илустрација.

По мишљењу Злате Бојовић, Анђелке Цвијић, Драгана Симеуновића и Бојана Јовића „Православна реч“ је објавила многобројне монографије „изузетне графичке и штампарске израде, градећи особен издавачки идентитет“.

Поводом награде Службеном гласнику за сабрана дела Кафке и Кракова, у образложењу је посебно истакнуто да је раније политички забрањивани Краков „представљен у најобимнијем издању кроз десет томова“, које су сачинили познаваоци његовог дела.

Најбољи издавач из регина је Академија наука Републике Српске за едицију „Одрживи развој и управљање природним ресурсима“, а из дијаспоре Матица српска, Друштво чланова из Црне Горе за књигу „Црна Гора кроз историјска документа – народ, језик, држава“ Јована Б. Маркуша.

Специјална признања за издавача, књигу или стрип припале су Библиотеци града Београда за едицију „Фестових 50“, кући Дарквуд за стрипове Корто Малтезе и Модести Блејз, Чигоја штампи за Библиотеку „Ортограф“ И Књижевној општини Вршац за 50 година постојања.

Према мишљењу жирија, Награда за дечију књигу године је припала едицији „Знамените српскиње из пера књјижевница за децу“ у издању Пчелице из Чачка, пошто су ауторке успешно представиле „симбиозу српске културе из српског женског пера“.

Посебно признање за допринос у области науке припало је делу „Културна политика Краљевине Југославије 1918-1941“ Љубодрага Димциха, у издању „Филипа Вишнића“.

Жири је оценио да је том књигом „обрађена студиозно и целовито културна политика Југославије у међуратном периоду“ и дат потпуни увид у све видове њеног културног живота.

Бојовић је у име жирија главних награда истакла да су из велике понуде на Сајму били направили избор од око стотињак књига, а да им је потом главни задатак био да се ни о кога не огреше.

Награду за најлепшу књигу „Богдан Кршић“ добио је серијал књига „Целокупна дела Бранка Вучићевића“ у издању Филмског центра Србије, у графичкој опреми Борута Вилда.

Жири у саставу Јован Чекић, Мирјана Лукић и Славимир Стојановић Футро оценио је да се ради о „монументалном остварењу документарном и креативном домену“, где је Вилд употребио животну и професионалну зрелост.

Стручни жири је похвалио укупни утисак насловних страна „Арете“ књига „које представљају дах свежине на сајму“.

Према оцени жирија, Најлепша дечија књига је „Бабарога“ издавача Креативни центар, ауторке Јелене Живановић и илустратора Бориса Кузмановића.

Књига је посебна, свежа и надахнута, у којој се мајсторски контролише илустраторски наратив, сматра жири.

Специјално призање за младог дизајнера припало је Ани Петровић за „Стрипотерапију“, у издању Креативног центра, којаје успешно синхронизовала наратив са стриповском визуелизацијом.

„Био је јако тежак задатак, има јако пуно књига и издања, а водили смо се важношћу самог књижевног подухвата. Имамо мајсторе и таленте у нашој средини“, истакао је Стојановић.

Fondacija Hemofarm: Prijave za stipendije do 3. novembra

Преузмите андроид апликацију.