Liker od oraha ili popularna orahovača nije samo rezervisana za uživanje, već je stotinama godina prisutna u narodnoj medicini. Koristi se kao lek za želudačne tegobe i štitnu žlezdu.
Sve više ljudi je pravi kod kuće jer se veruje da leči želudac i tiroidu, ali nije uvek lako naći pravi recept.
Mi imamo isprobani recept, star više od sto godina.
Zeleni plodovi oraha beru se u junu i to od 15. do 30. u zavisnosti od podneblja. Ovaj prirodni recept, idealan je za jačanje imuniteta, posebno tokom zimskih meseci, a pomaže i kod želudačnih tegoba i anemije.
Orahovača deluje pozitivno i na digestivni sistem – poboljšava varenje, ublažava nadutost i gorušicu i čisti digestivni sistem od parazita.
Mladi orasi, dok su još zeleni, bogati su vitaminom C i jodom i upravo zato dobri su za štitastu žlezdu.
Recept za orahovaču glasi ovako:
Sastojci:
40 mladih zelenih oraha
1 l rakije (najbolje loza, a moža i jabukovača, šljivovica)
1 kg šećera (ili med)
Priprema:
U veliku teglu potrebno je staviti šećer i dodati zelene orahe, po mogućnosti sitnije. Ukoliko su krupniji, mogu da se iseku na polovine ili četvrtine i zatim ih prelijte rakijom.
Zatvorite teglu i stavite je pored prozora da stoji 40 dana na suncu. Kako bi se šećer istopio, svakodnevno je potrebno da protresete teglu.
Već nakon nekoliko dana, ova domaća rakija počne da tamni, a nakon 40 dana, postaje potpuno crna i gusta. Zbog šećera i gustine orahovaču zovu i likerom.
Posle 40 dana rakiju procedite kroz gazu i spremna je.
Narodna preporuka: Potrebno je čašicu ovog pića popiti svako jutro na prazan želudac.
Dodaci uz orahe
Ovaj recept razlikuje se od mesta do mesta. Često se uz orahe doda limun, dobro opran i isečen na kriške, a ponekad i pomorandža.
Neretko se umesto šećera, a i bolje je, dodaje domaći med, kao što je slučaj kod manastirske orahovače. Ponekad se doda i neko lekovito bilje, poput trave ive i žalfije, što samo pojačava njeno dejstvo na ljudski organizam.
Preuzmite android aplikaciju.