Sjedinjene Države izdale su oštro novo upozorenje kompanijama o poslovanju u kineskoj provinciji Sinđijang.
Američkim firmama koje još uvek imaju lanac snabdevanja i investicione veze u regionu rečeno je da time mogu rizikovati kršenje američkog zakona.
Vašington je naveo dokaze o genocidu i drugim kršenjima ljudskih prava u Sinđijangu.
Biznis preporuku za provinciju Sinđijang zajedno su objavili Stejt department, Trezor, departman za Trgovinu, Nacionalnu bezbednost, Rad i Kancelarija američkog trgovinskog predstavnika.
„Preduzeća i pojedinci koji odluče da ne izađu iz lanaca snabdevanja, poslovnih ugovora ili investicija povezanih sa Sinđijangom mogli bi da rizikuju kršenje američkog zakona“, navodi se u savetniku koji je prvi put objavljen u julu prošle godine.
U izjavi za štampu, državni sekretar Antoni Blinken rekao je da se u dokumentu napominje da „kineska Vlada vrši genocid i zločine protiv čovečnosti u Sinđijangu“.
U petak je administracija Bajdena dodala 14 kineskih firmi i drugih entiteta na svoju ekonomsku crnu listu zbog navodnih kršenja ljudskih prava i nadzora u Sinđijangu.
Modni brendovi Uniklo, Zara i Skečers su upozoreni zbog poslovnih veza sa provincijom.
Ovaj potez usledio je nakon žalbi Evropskog ujgurskog instituta i drugih grupa pod pritiskom da trgovci profitiraju upotrebom prisilnog rada.
Regija Sinđijang proizvodi 85% kineskog pamuka i čini oko petine globalnih zaliha.
Ujguri su zatočeni u logorima u kojima su se pojavili navodi o mučenju, prisilnom radu i seksualnom zlostavljanju. Kina je negirala ove tvrdnje rekavši da su kampovi objekti za „prevaspitavanje“ čiji je cilj Ujgure izvući iz siromaštva.