Početna > Svet
Svet

SAD: Orka Lolita biće vraćena na slobodu posle više od pola veka zatočeništva

Orka nazvana Lolita, koja je provela više od pola veka u zatočeništvu u betonskom rezervoaru, hiljadama kilometara od Tihog okeana gde je nekada slobodno plivala, biće vraćena na slobodu.
Foto: Tanjug/Nuri Vallbona/Miami Herald via AP

Planirano je da se ta, kako je nazvana, „najusamljenija orka na svetu“ vrati na slobodu posle više od pola veka u zatočeništvu nakon što je otrgnuta od majke kada je imala četiri godine.

Sada, kao rezultat izvanredne saradnje između onih koji su je držali u zatočeništvu i onih koji su dugo vodili kampanju za njeno oslobađanje, planirano je da se vrati u okean, objavio je Tajms.

„Znam da želi da ide kući i znam da ima vatru u sebi i odlučnost… ovo je neverovatna priča“, rekao je milioner filantrop koji finansira ovu akciju Džim Irsai.

Irsai, koji je vlasnik američkog fudbalskog tima „Indijanapolis kolts“, troši osmocifrene sume da plati logistiku i ekspertizu koje su neophodne da pripreme Lolitu za njeno dugo putovanje kući.

Irsai je rekao da se nada da će u roku od devet meseci Lolita biti prebačena u državu Vašington i puštena u Pjudžet Saund, gde je uhvaćena 1970. godine tokom nasilnog hvatanja više od 80 orki.

Jedan broj orki je uginuo dok su se borile da se oslobode džinovskih mreža raširenih da ih zarobe.

Sedam orki je prodato u zarobljeništvo, a Lolita je jedina preostala preživela.

Lolita je decenijama bila glavna atrakcija u akvarijumu u Majamiju, gde je njen nekadašnji saputnik, Hugo, uginuo kada je udario glavom o betonski zid, za šta stručnjaci za orke kažu da predstavlja samoubistvo

Lolita je povučena iz akvarijuma prošle godine po nalogu američkog ministarstva poljoprivrede.

Priča je slična sa slučajem orke Keiko, koja je uhvaćena u Atlantskom okeanu 1979. godine i prodata morskim zabavnim parkovima na Islandu, u Kanadi i Meksiku pre nego što je vraćena u more kod Islanda 2002. godine.

Keiko je živela slobodno pet godina pre nego što je uginula od upale pluća, i ta priča je bila osnova za film „Sloboda za Vilija“ iz 1993. godine.

Kralj Čarls posetio eko selo: pravio sir i jeo tortu u obliku krune

Preuzmite android aplikaciju.