Američki Stejt department objavio je danas izveštaj o investicionoj klimi u Bosni i Hercegovini u kojem je upozorio na komplikovan i nesiguran sistem koji otežava investitorima nova ulaganja, posebno u Republici Srpskoj.
U izveštaju se navodi da je BiH otvorena za strana ulaganja, ali da bi uspeli, investitori moraju da prevladaju značajne izazove koji uključuju, kako se tvrdi, endemsku korupciju, složene zakonske okvire i strukture vlasti, netransparentne poslovne procedure, nedovoljnu zaštitu imovinskih prava i slab pravosudni sistem pod neprikladnim uticajem etnonacionalističkih stranaka i njihovih pokroviteljskih mreža, prenosi Klix.ba.
Dodaje se da zemlja nudi „liberalan trgovinski režim“, ali da je značajna migracija radne snage stvorila izazove u zapošljavanju, te da složene institucionalne, političke i teritorijalne strukture BiH komplikuju ekonomski pejzaž zemlje i odvraćaju strane investitore.
Iz Stejt departmenta ističu da su etničke tenzije i dalje visoke, dok se etnonacionalističke bore da osiguraju ili održe kontrolu nad određenim institucijama.
Navodi se da su institucije na državnom nivou napravile mali napredak u sprovođenju neophodnih reformi za jačanje poslovnog okruženja.
Istovremeno, dodaje se da je BiH postala zemlja kandidat za članstvo u Evropskoj uniji 2022. godine, što je prepoznato kao politička odluka, a ne kao odraz značajnog napretka u neophodnim reformama.
Navodi se da se ekonomija BiH u potpunosti oporavila od pandemije virusa korona, ali da i dalje beleži nizak nivo ekonomskog rasta.
U izveštaju se napominje da da BiH nije članica Svetske trgovinske organizacije, a govori se i o problemu korupcije, kao i o listi sankcionisanih osoba iz BiH, među kojima je i predsednik Republike Srpske Milorad Dodik.
Posebno je naglašeno da su tenzije povećali potezi RS da „protivustavno preuzme kontrolu nad državnom imovinom“ i, kako se navodi, pretnje Dodika da će Srpsku odvojiti od BiH.
U Prištini počelo suđenje bivšem policajcu Slađanu Trajkoviću
Preuzmite android aplikaciju.