Почетна > Свет
Свет

САД немају довољно гаса за Европу

Амерички произвођачи нафте и гаса неће наредне зиме бити у прилици да пруже сламку спаса енергетски несамосталној Европи. У САД тренутно не постоје услови за додатно пумпање нафте и гаса: инвеститори на Волстриту нису заинтересовани за додатна улагања, пренео је јуче амерички портал „Ојлпрајс” из Даласа упозорење Вила Ванлоха, шефа групе за приватни капитал „Квантум енерџи партнерс” и његовог колеге Бена Дела, шефа фирме „Кимериџ енерџи”.
Фото: Unsplash/Nik-Suliain

Хладан туш за очекивања Брисела да ће рекордним увозом гаса с оне стране Атлантика пребродити предстојећу зиму, током које ће бити неизвесно снабдевање нафтом и гасом, уследио је након два забрињавајућа сигнала с домаћег тржишта енергентима у САД.

С једне стране, стратешке резерве нафте у САД пале су средином септембра на најниже количине у последњих 30 година (тренутно 434 милиона барела), известила је Америчка управа за енергетске информације. С друге, Мајк Вирт, председник и извршни директор „Шеврона”, друге највеће нафтне компаније у САД (иза „Ексон мобајла”), истакао је ових дана да Американци треба да буду спремни на знатно више цене природног гаса у наступајућем, хладнијем периоду године.

„Цене природног гаса у САД су сада ионако врло високе у односу на раније, као и у односу на остатак света. Већ уочавамо последице које су (због енергетске кризе) задесиле економију Европе, која врло вероватно иде у рецесију. Ситуација у САД неће бити лоша као у Европи, али ће цене природног гаса бити осетно више”, проценио је Вирт.

Иначе, у првом полугођу 2022. године амерички извозници нафте испоручили су Европи први пут у историји више црног злата него муштеријама у Азији (213,1 милион барела, односно 191,1 милион барела). Истовремено, ЕУ је постала и водећи купац америчког течног гаса. Наиме, настојања ЕУ да развије алтернативне изворе увоза гаса како би укинула енергетску зависност од Русије допринела су да САД постану највећи светски извозник течног природног гаса (ЛНГ) током прве половине 2022.

Амерички извоз ЛНГ-а тако је порастао за 12 одсто, и то упркос пожару на једном од кључних терминала за извоз тог енергента у Тексасу почетком јуна. Тако је укупан увоз ЛНГ-а у ЕУ и Велику Британију порастао за 63 процента током прве половине 2022. године на просечно 14,8 Бцф/д (билион кубних стопа на дан).

Као и лане, амерички извозници испоручили су највише ЛНГ-а у ЕУ и УК током прве половине године, обезбеђујући 47 одсто укупног европског увоза ЛНГ-а. Током првих пет месеци 2022. године, 71 одсто америчког извоза ЛНГ-а, или укупно 8,2 Бцф/д, испоручено је у Европу, извештава водећи глобални поморски веб-сајт „Маритајм егземинер”.

Најновији амерички сигнали да Европа наредне зиме не треба да очекује „гасну сламку” с оне стране Атлантика додатно потпирују неизвесности око адекватног снабдевања ЕУ енергентима.

Тим поводом, поједини европски увозници енергената чине ових дана својеврсне заокрете према – руским енергентима. Наиме, холандски танкер „Корал енерџи” јуче је стигао у луку Хамина на југоистоку Финске с товаром руског ЛНГ-а, пренео је „Иле њуз” из Хелсинкија. Такође, немачки увозници енергената наручили су јуче сибирски гас – за допремање преко (затвореног) „Северног тока 1”, пренео је Ројтерс. Није јасно зашто су купци енергената у Немачкој званично резервисали набавку гаса „Северним током 1” кад је Русија поновно пуштање тог гасовода у рад условила укидањем енергетских санкција ЕУ, навела је британска агенција.

Amerika i Rusija lete zajedno u svemir

Преузмите андроид апликацију.