Амерички истражитељи запленили су уметничка дела аустријског сликара Егона Шилеа из три музеја због тврдњи да су их нацисти украли од јеврејског колекционара током Другог светског рата.
Слике су заплењене из музеја у Чикагу, Питсбургу и Оберлину у америчкој држави Охајо након што је Врховни суд државе Њујорк издао налоге за претрес због основане сумње да поједина дела у њиховим збиркама представљају „украдену имовину“.
У налозима за претрес прецизирано је да се три слике заплењене „на месту“, што значи да за сада могу да остану у музејима.
Реч је о три слике – „Руском ратном заробљенику“ из Чикашког института за уметност, „Портрету човека“ из Карнегијевог музеја у Питсбургу и „Девојци са црном косом“ из Аленовог Меморијалног музеја уметности у Оберлину, а које су све тренутно део грађанских тужби које су поднели наследници Фрица Гринбаума, објавио је Си-Ен-Ен (ЦНН).
Гринбаум, кабаре звезда и текстописац, сакупио је пре рата уметничку колекцију од готово 450 дела, према судским документима које су поднели његови наследници.
Међу њима је било 81 уметничко дело Шилеа, експресионистичког сликара и штићеника сликара Густава Климта.
Гринбаум је 1938. године послат у концентрациони логор Дахау, где је, како наводе његови наследници, био мучен и приморан да потпише „незаконито пуномоћје“ својој супрузи пре него што је убијен 1941.
У судским документима се тврди да је његова супруга Елизабета тада била приморана да изврши ликвидацију његове имовине, укључујући и колекцију уметничких дела, коју су нацисти опљачкали и растурили.
И она је касније убијена у концентрационом логору.
Три заплењене Шилеове слике настале су између 1911. и 1917. године, а истражитељи су проценили да свака од њих вреди између милион и 1,5 милиона долара.
Преузмите андроид апликацију.