Сједињене Америчке Државе и Саудијска Арабија, у време великих светских промена и убрзаног технолошког развоја, потписале су у Ријаду стратешки споразум који отвара ново поглавље у њиховој сарадњи, а најважнији део договора односи се на сировине, посебно литијум, уранијум и ретке земље, неопходне за будућност енергетике, војне технологије и дигиталне инфраструктуре.

Повод за састанак прошле седмице била је посета америчког председника Доналда Трампа краљевини, а резултат пакет договора вредан чак 600 милијарди долара, који поред војне сарадње обухвата и проширену сарадњу у области критичних минерала.
Договор подразумева заједничке пројекте на истраживању и експлоатацији минерала у Саудијској Арабији, сарадњу на развоју енергетских система који у основи имају вештачку интелигенцију (АИ), као и рад на стварању саудијске индустријске базе за обраду и прераду сировина.
Споразум долази у тренутку када Кина доминира глобалним тржиштем прераде литијума и ретких метала, а САД и њихови савезници траже излаз из те зависности. Саудијска Арабија, позната по огромним резервама нафте, последњих година све више улаже у рударску индустрију.
Саудијска Аарабија кроз национални план “Визија 2030”, има за циљ да постане и важан играч у сектору критичних сировина.
Саудијски рударски гигант “Ма’аден” већ неко време активно ради на томе да краљевина богата нафтом постане позната и по критичним сировинама.
Ова компанија, како је пренео Ројтерс, планира да до краја јуна изабере једног или више међународних партнера за прераду ретких земљаних елемената.
Преузмите андроид апликацију.