Danas se većina poslova obavlja elektronskim putem. Zato tokom velikih vrućina moramo obezbediti dodatno hlađenje računaru, kako bi nam podaci ostali sačuvani.
Nezamislivo nam je kako se nekada radilo bez kompjutera. Svi podaci koji su nam potrebni za obavljanje posla se nalaze sačuvani u kompjuterima. Isto tako pored podataka vezanih za posao, na našim ličnim računarima se nalazi i mnoštvo privatnih podataka, među kojima su one najdraže uspomene-fotografije.
Baš zbog te velike količine podataka koje čuvamo u računarima, moramo dodatno posvetiti pažnju održavanju računara tokom leta i vrelih dana.
Elektronski uređaji napravljeni su od veoma osetljivih komponenti kojima nimalo ne prijaju visoke temperature, koje mogu da oštete računar ili bar da mu skrate radni vek.
Temperatura je jedan od najvažnijih faktora za rad računara i svaka varijacija može da izazove nestabilnost u radu.
Kako bismo obezbedili da naš računar besprekorno funkcioniše, moramo mu obezbediti odgovarajuću temperaturu, a to je za desktop računare 10 do 25 stepeni Celzijusovih. Laptop računari i tableti trpe nešto veću temperaturu, jer su dizajnirani za temeprature do 35 stepeni.
Veće temperature od gore navedenih, onemogućavaju adekvatnu razmenu toplote i izazivaju razne probleme sa računarom. Laptopovi ili tablet računari su veoma osetljivi na pregrevanje, pa se može desiti da senjihov rad značajno uspori.
Ono što je još važno napomenuti vezano je za prašinu koja je takođe odgovorna za pregrevanje računara, jer ona onemogućava vazduhu da adekvatno kruži i hladi uređaj.
Na udaru su posebno grafičke kartice, hard – disk i procesor, koji generišu znatno više toplote. Dodatni ventilatori mogu povećati protok vazduha unutar kućišta, što će sniziti temperaturu.
Zbog te nestabilnosti i opterećenosti može doći do gubitka važnih podataka, a računarima je potrebno adekvatno hlađenje.
Kako da izbegnete pregrevanje računara?
Pored navedene odgovarajuće temperature prostorije i redovnog čišćenja računara od prašine postoje još neki mali trikovi koji će sprečiti pregrevanje računara.
Ukoliko volite iz kreveta da obavljate poslove preko računara ili da jednostavno pretražujete internet, stavite ga na neku ravnu površinu. U tu svrhu vam može poslužiti i obična knjiga.
Pored toga, isključujte računar kada ga ne koristite i obavezno očistite prašinu. Bilo bi dobro i da podesite “Screen Saver” i “ Saving”, kako bi uštedeli energiju.
Dobro je podesiti i softverski “alarm za temperaturu”. Tako ćete imati dovoljno vremena da zatvorite i sačuvate sve fajlove kako biste sačuvali podatke.
I možda najvažnije, pesak i sunce nisu prijatelji računarima, te izbegavajte da ih nosite na plažu!
U mladosti druželjubivi, u starosti povučeni – Menja li se ličnost sa godinama?
Preuzmite android aplikaciju.