Према подацима Еуростата млади у Србији напуштају родитељски дом у просеку са 31,4 године, у ЕУ тај просек је 26,4 године, а ми смо изашли на улице Новог Сада да из прве руке сазнамо када се то Новосађани осамостаљују:
Највише Новосађана каже да су родитељски дом напустили са 18 година
Млађи Новосађани које смо анкетирали претежно су се изјашњавали да су родитељски дом напустили са 18 година, док су старији суграђани такође тврдили да им је најлогичније да се дете исели из родитељског дома управо у тим годинама.
Међутим, статистике кажу другачије
Женска деца у Србији напуштају родитеље у просеку са 28,9 година, док мушкарци то чине нешто касније, са 33,9 година, говоре подаци Еуростата за 2022. годину.
Таква слика приметна је и у већини других држава у Европи, јер се у највећем броју случајева женска деца одселе одмах након удаје. Највећа разлика између полова је у Бугарској и Румунији, где жене напуштају родитељске домове скоро 5 година пре мушкараца.
Каква је ситуација у другим државама широм света
Иако је у Европској унији просек 26,5 година, разлике су веома велике од државе до државе.
Примера ради, у Финској деца родитељске домове напуштају са 21,3 године, док је у Хрватској тај просек 33,4 године, уједно и највећи у Европској унији.
Бугари родитељски дом напуштају са 30,3 година, као и Шпанци, Грци са 30,7, а Словенци са 30,8 година, а Италијани то раде са тачно 30 година. У свим осталим државама просек је нижи од 30 година.
„Преко баре“ је ситуација слична као у ЕУ, бар што се просека тиче, па се у САД деца од родитеља одвајају између своје 24. и 27. године.
Преузмите андроид апликацију.