Најбогатији људи Русије подигли су своје богатство за 67 милијарди евра током прошле године и оно сада укупно износи 536 милијарди евра, објавио је данас магазин Форбс.
Према тим подацима прво место у Русијии заузео је бивши председник нафтне компаније Лукоил Вагит Алекперов, пренео је Ројтерс.
Непосредно пре почетка рата у Украјини 2021. године, Форбс је проценио укупно богатство руских милијардера на око 563 милијарди евра.
Многи руски милијардери пали су на тој листи под западним санкцијама, јер је Запад покушавао да казни председника Владимира Путина и њему блиске људе због покретања рата у Украјини.
Њихово укупно богатство пало је на 328 милијарде евра 2022.
Агенција наводи да су у последње две године високе цене робе и фокусираност руске ратне економије на гушење утицаја западних санкција, помогли поновном увећању иметка руских милијардера.
Богатство Алекперова порасло је на 26,5 милијарди евра са 19 милијарди у прошлој години, објавио је Форбс.
Он је лидерско место преузео, од сада седмопласираног Андреја Мељниченка, који се обогатио на трговини ђубривима, чија вредност је пала на 19,6 милијарди евра са 23,4 милијарде.
Шеф руског произвођача природног гаса Новатек Леонид Микхелсон, нашао се на другом месту листе Форбса, а његово богатство је порасло за 5,4 милијарди евра на 25,5 милијарде долара.
Форбс је саопштио да сада има више милијардера широм планете него икада и да их је укупно 2.781, а Алекперов је заузео 59. место на светском нивоу.
Ројтерс напомиње да је Путин више пута говорио о неуспашном покушају Запада да санкцијама униште руску економију.
Он је наводио и да се руска привреда прошле године брже ширила, са растом БДП-а од 3,6 одсто, него било која од земаља Групе седам, које су у великој мери заговарале санкције Москви.
Због огромних природних ресурса, руска економија се нагло опоравила од пада из 2022. године, али се раст у великој мери ослања на државно финансирану производњу оружја и муниције за рат у Украјини, наводи Ројтерс.
Руски пословни људи имали су користи и од егзодуса западњачкоих корпорација, јер бројне компаније јефтино продају имовину или су им заплењене руске пословне операције и постављени локални менаџери.
Ове године Међународни монетарни фонд (ММФ) очекује раст руског БДП-а од 2,6 одсто, али предвиђа тешка времена за руску привреду због одлива људи и недостатка технологије.
Prodaja Teslinih vozila u prvom kvartalu 2024. pala za 8,5% međugodišnje
Преузмите андроид апликацију.