Početna > Život i stil
Život i stil

Ruski doktor objašnjava kako vaš mozak propada kada ležete posle ponoći

Posledice su opasne i neprijatne, a utiču na ceo naš organizam.
Foto: Pexels/Ivan Oboleninov

Stalno se govori o važnosti sna pre ponoći, i to nije samo zato što ćete se ujutru osećati umorno pa ćete ceo dan biti bezvoljni i tromi. Postoje mnogo značajnije posledice od pukog umora.

Mozak, um i svest se odmaraju u periodu od 21 do 23 časa. Ukoliko ne zaspimo u tom periodu, mentalne sposobnosti i inteligencija će postepeno opadati. Te negativne posledice značajno će se osetiti tek posle nekoliko godina, dok je naš mozak za to vreme postupno i neprimetno odumirao.

Nešto više o tome govorio je ruski doktor Oleg Torsunov, koji smatra da je važno poštovanje prirodnog režima, te da je ovo jedina razumna dnevna rutina koje se moramo pridržavati.

Budni između 23 časa i jedan sat po ponoći
Foto: Unsplash/Alexandra Gorn

Budno stanje od 23 sata pa sve do jedan sat posle ponoći takođe donosi određene posledice. Ono što je dobro jeste mogućnost ispravljanja loše životne prakse, s obzirom na to da se posledice manifestuju gotovo trenutno, odnosno osete se odmah.

Aktivnost organizma posle ponoći slabi nervni sistem i ima izuzetno neprijatne i opasne posledice.

Osobe koje su budne u ovom periodu večeri patiće od gubitka životne snage, što se manifestuje kroz mišićni i nervni sistem, kroz slabost organizma, pesimizam, letargiju, gubitak apetita, prekomernu težinu ili nekontrolisan gubitak težine, mentalnu i fizičku slabost.

– Aktivnost organizma u ovim noćnim satima povezana je sa slabljenjem nervnog sistema, koji će vremenom početi da slabi. Posledice su izuzetno neprijatne i opasne. Tako je regulacija ravnoteže vitalnih funkcija celog organizma poremećena, što uzrokuje pad imuniteta i razvoj hroničnih bolesti. Ako nastavite sa ovakvim ometanjem prirodnih zakona i dnevne rutine mogu se pojaviti posledice u obliku ozbiljnih promena u funkcionisanju nervnog sistema i rada unutrašnjih organa – objašnjava Oleg Torsunov, stručnjak u oblasti prirodne psihologije.

Budni između jedan i tri sata posle ponoći
Foto: Unsplash/mpho mojapelo

Emocionalna snaga i opšte emocionalno stanje bivaju narušeni ukoliko ostajete budni u periodu od jedan sat po ponoći do tri sata ujutru. Naime, neposredne posledice budnog stanja u ovom periodu su preterana razdražljivost, agresivnost i izraženo neprijateljstvo prema okolini.

Ukoliko se ovo prirodno pravilo narušava može doći do jake emocionalne iscrpljenosti čoveka, pa su ljudi u tom stanju skloni razdražljivosti, napadima histerije i anksioznosti.

Dalje trajne posledice su postupni razvoj depresivne psihoze. Tako se osoba neko vreme preterano uzbuđuje, a zatim ubrzo pada u duboku depresiju. Postepeno, percepcija sveta svim čulima opada, sluhom, dodirom, vidom, mirisom, a takođe se smanjuje i aktivnost receptora ukusa

 

Preuzmite android aplikaciju.