Rat protiv Rusije, evropske zemlje žele da vode samo ekonomskim sankcijama, ne i oružjem.
Sukob u Ukrajini, uprkos dugoročnom planiranju Vladimira Putina i njegovih pristalica u Kremlju, trebalo je brzo da se okonča kada počne finansijska odmazda.
Da, bilo bi vojnih okršaja na terenu, ali se očekivalo nešto više od nekoliko žrtava kada bi niz kazni počeo da grize, prenosi Gardijan.
Zapadne sile su brzo shvatile da se Putin pobrinuo da Rusija bude uglavnom imuna, barem kratkoročno, osim ako nisu spremne da otpuste finansijski ekvivalent nuklearnog arsenala.
Tokom jedne decenije, politika Kremlja je pažljivo smanjila domaći dug javnog i privatnog sektora i omogućila centralnoj banci vremena da izgradi ratni kovčeg stranih sredstava dovoljno velik da podupire finansije zemlje mesecima, ako ne i godinama.
To znači da sankcije koje su uvedene u poslednjih nekoliko dana od strane EU, SAD, Ujedinjenog Kraljevstva, Japana i Kanade verovatno neće imati značajan uticaj na rusku ekonomiju ili njenu finansijsku stabilnost.
Samo paket mera upotrebljenih protiv Irana- isključivanje Rusije iz međunarodnog platnog sistema, SWIFT, uz zabranu kupovine ruske nafte i gasa- može da uradi trik.
Kako je rekao Hosuk Li Makijama, šef Evropskog centra za međunarodnu političku ekonomiju, Evropa je dozvolila sebi da se više integriše sa Rusijom, dok se Rusija odvojila od Evrope.
On je rekao da zemlje EU poseduju kombinovano 300 milijardi evra ruske imovine koja bi bila podložna konfiskaciji ako izbije punokrvni finansijski rat.
Velika Britanija poseduje milijarde više preko firmi kao što je BP, koji ima skoro 20 odsto udela u ruskoj naftnoj kompaniji Rosnjeft.
„Sankcije su jedna od retkih opcija koje evropske zemlje imaju u ovakvoj konfliktnoj situaciji. Ako isključite Severnu Koreju ili Iran iz međunarodnog finansijskog sistema, nećete se izložiti tolikoj šteti.“, rekao je Makijama
Govoreći na BBC News, on je dodao: „Ali, iako ne kažem da je nemoguće zamisliti da je Rusiji zabranjen pristup SWIFT sistemu, to je nuklearna opcija koja znači da se istrebite zajedno sa svojim neprijateljem.“
SWIFT (Društvo za svetsku međubankarsku finansijsku telekomunikaciju) je glavni bezbedni sistem za razmenu poruka koji banke koriste za brza i bezbedna prekogranična plaćanja, omogućavajući nesmetan tok međunarodne trgovine.
Svakog dana prenosi trilione dolara vredne poslove, ali je pod pritiskom rivala koji podržava kineska vlada, koji bi Rusija mogla da iskoristi za obavljanje svojih finansijskih poslova dopunjenih direktnim transakcijama sa drugih strana.
Takođe je moguće da zemlje G7 i EU zabrane kupovinu ruskog gasa i nafte, ali analitičari robe se slažu da iako postoje slobodni kapciteti na naftnim tržištima da se nadoknadi gubitak ruskih zaliha povećanjem cena ograničenim na 140 dolara barela, nema nade za povećanje proizvodnje gasa kako bi se popunila praznina nastala zabranom Rusije.
Nestašice bi brzo primorale zemlje u Evropi da racionišu gas i cena bi se verovatno vratila na devet puta normalne nivoe, kao što se videlo pre Božića, izazivajući sećanja na šok cene nafte iz 1974. godine.
Endrju Keningem, glavni ekonomista za Evropu u konsultantskoj kući Capital Economics, rekao je da su neke zemlje – Češka i baltičke države – tražile zabranu ruskog gasa, „druge su nespremnije i da će verovatno biti potrebni mnogo razorniji razvoj događaja u sukob da izazove takve mere“.
Tom Mejn, stručnjak za Rusiju u istraživačkom centru Chatham House, rekao je da postoji prostor za poboljšanje trenutnih sankcija koje ruskoj kleptokratiji omogućavaju pristup finansijskim tržištima Londona.
U prošlogodišnjem izveštaju, istraživački centar je rekao da bi efikasna akcija protiv kleptokratije „zatvorila rupe u zakonu, zahtevala transparentnost od javnih institucija, primenila antikorupcijske sankcije protiv postsovjetskih elita i krivično gonila britanske profesionalce koji omogućavaju pranje novca od strane kleptokrata“.
Čak i pojačane sankcije koje je najavio Boris Džonson ne ispunjavaju ovu efektivnu zabranu ulaska ilegalnog ruskog novca u ekonomski život Ujedinjenog Kraljevstva.
Velika Britanija želi da ode dalje od EU sa ograničenjima na uvoz ruske energije, ali je EU dozvolila sebi da bude mnogo zavisnija od UK, ograničavajući njen apetit za daljim sankcijama.
Bez zabrana izvoza gasa i nafte i izbacivanja iz međunarodnih platnih sistema, uticaj sankcija će biti ograničen.
Nemačka se protivi ukidanju SWIFT-a
Nemačka vlada je u petak branila svoju odluku da za sada, u sklopu sankcija prema Rusiji, ovu zemlju ne isključuje iz međunarodnog finansijskog sistema SWIFT.
„Evropa već ima u slučaju Irana negativna iskustva sa izbacivanjem iz Snjift sistema“, rekla je nemačka ministarka spoljnih poslova Analena Baerbok.
Ona je rekla da bi isključivanjem Rusije iz SWIFT sistema bilo onemogućeno finansiranje humanitarnih projekata.
Baerbok smatra da je mnogo učinkovitija mera isključivanje velikih ruskih banaka iz finansijskog sistema.
„Sada je važno da donesemo sankcije koje udaraju direktno na sistem moći u Rusiji, a ne samo da gromoglasno zvuče“, rekla je Baerbok.
Iz sankcija izuzeti dijamanti i luksuzna roba
Kako je sinoć na svom Tviter nalogu napisao Džo Barns, korespodent birtanskog Telegrafa iz Brisela, italijanski premijer Mario Dragi je izdejstvovao da italijanska luksuzna roba bude izuzeta iz paketa sankcija Rusiji koje je uspostavila EU.
„Izgleda da je prodaja Gučija oligarsima veći prioritet od zadavanja udarca Putinu“, dodao je Barnsov neimenovani izvor.
Belgijska industrija dijamanata je takođe izuzeta iz paketa sankcija.
Preuzmite android aplikaciju.