Почетна > Бизнис
Бизнис

Русија у великој мери имуна на санкције

Рат против Русије, европске земље желе да воде само економским санкцијама, не и оружјем.
Фото: Unsplash/Alexander Smagin

Сукоб у Украјини, упркос дугорочном планирању Владимира Путина и његових присталица у Кремљу, требало је брзо да се оконча када почне финансијска одмазда.

Да, било би војних окршаја на терену, али се очекивало нешто више од неколико жртава када би низ казни почео да гризе, преноси Гардијан.

Западне силе су брзо схватиле да се Путин побринуо да Русија буде углавном имуна, барем краткорочно, осим ако нису спремне да отпусте финансијски еквивалент нуклеарног арсенала.

Током једне деценије, политика Кремља је пажљиво смањила домаћи дуг јавног и приватног сектора и омогућила централној банци времена да изгради ратни ковчег страних средстава довољно велик да подупире финансије земље месецима, ако не и годинама.

То значи да санкције које су уведене у последњих неколико дана од стране ЕУ, САД, Уједињеног Краљевства, Јапана и Канаде вероватно неће имати значајан утицај на руску економију или њену финансијску стабилност.

Само пакет мера употребљених против Ирана- искључивање Русије из међународног платног система, SWIFT, уз забрану куповине руске нафте и гаса- може да уради трик.

Како је рекао Хосук Ли Макијама, шеф Европског центра за међународну политичку економију, Европа је дозволила себи да се више интегрише са Русијом, док се Русија одвојила од Европе.

Он је рекао да земље ЕУ поседују комбиновано 300 милијарди евра руске имовине која би била подложна конфискацији ако избије пунокрвни финансијски рат.

Велика Британија поседује милијарде више преко фирми као што је БП, који има скоро 20 одсто удела у руској нафтној компанији Росњефт.

„Санкције су једна од ретких опција које европске земље имају у оваквој конфликтној ситуацији. Ако искључите Северну Кореју или Иран из међународног финансијског система, нећете се изложити толикој штети.“, рекао је Макијама

Говорећи на BBC News, он је додао: „Али, иако не кажем да је немогуће замислити да је Русији забрањен приступ SWIFT систему, то је нуклеарна опција која значи да се истребите заједно са својим непријатељем.“

SWIFT (Друштво за светску међубанкарску финансијску телекомуникацију) је главни безбедни систем за размену порука који банке користе за брза и безбедна прекогранична плаћања, омогућавајући несметан ток међународне трговине.

Сваког дана преноси трилионе долара вредне послове, али је под притиском ривала који подржава кинеска влада, који би Русија могла да искористи за обављање својих финансијских послова допуњених директним трансакцијама са других страна.

Такође је могуће да земље Г7 и ЕУ забране куповину руског гаса и нафте, али аналитичари робе се слажу да иако постоје слободни капцитети на нафтним тржиштима да се надокнади губитак руских залиха повећањем цена ограниченим на 140 долара барела, нема наде за повећање производње гаса како би се попунила празнина настала забраном Русије.

Несташице би брзо приморале земље у Европи да рационишу гас и цена би се вероватно вратила на девет пута нормалне нивое, као што се видело пре Божића, изазивајући сећања на шок цене нафте из 1974. године.

Ендрју Кенингем, главни економиста за Европу у консултантској кући Capital Economics, рекао је да су неке земље – Чешка и балтичке државе – тражиле забрану руског гаса, „друге су неспремније и да ће вероватно бити потребни много разорнији развој догађаја у сукоб да изазове такве мере“.

Том Мејн, стручњак за Русију у истраживачком центру Chatham House, рекао је да постоји простор за побољшање тренутних санкција које руској клептократији омогућавају приступ финансијским тржиштима Лондона.

У прошлогодишњем извештају, истраживачки центар је рекао да би ефикасна акција против клептократије „затворила рупе у закону, захтевала транспарентност од јавних институција, применила антикорупцијске санкције против постсовјетских елита и кривично гонила британске професионалце који омогућавају прање новца од стране клептократа“.

Чак и појачане санкције које је најавио Борис Џонсон не испуњавају ову ефективну забрану уласка илегалног руског новца у економски живот Уједињеног Краљевства.

Велика Британија жели да оде даље од ЕУ са ограничењима на увоз руске енергије, али је ЕУ дозволила себи да буде много зависнија од УК, ограничавајући њен апетит за даљим санкцијама.

Без забрана извоза гаса и нафте и избацивања из међународних платних система, утицај санкција ће бити ограничен.

Немачка се противи укидању SWIFT-а

Немачка влада је у петак бранила своју одлуку да за сада, у склопу санкција према Русији, ову земљу не искључује из међународног финансијског система SWIFT.

„Европа већ има у случају Ирана негативна искуства са избацивањем из Сњифт система“, рекла је немачка министарка спољних послова Аналена Баербок.

Она је рекла да би искључивањем Русије из SWIFT система било онемогућено финансирање хуманитарних пројеката.

Баербок сматра да је много учинковитија мера искључивање великих руских банака из финансијског система.

„Сада је важно да донесемо санкције које ударају директно на систем моћи у Русији, а не само да громогласно звуче“, рекла је Баербок.

Из санкција изузети дијаманти и луксузна роба

Како је синоћ на свом Твитер налогу написао Џо Барнс, коресподент биртанског Телеграфа из Брисела, италијански премијер Марио Драги је издејствовао да италијанска луксузна роба буде изузета из пакета санкција Русији које је успоставила ЕУ.

„Изгледа да је продаја Гучија олигарсима већи приоритет од задавања ударца Путину“, додао је Барнсов неименовани извор.

Белгијска индустрија дијаманата је такође изузета из пакета санкција.

Šta je SWIFT i zašto se okleva sa ukidanjem?

 

Преузмите андроид апликацију.