Почетна > Бизнис
Бизнис

Русија од увођења санкција сакупила 80 милијарди долара на офшору

Русија је од почетка увођења санкција направила 80 милијарди долара у готовини путем офшора, што је око трећине од 227 милијарди долара неочекиваних прихода зарађених прошле године од извоза.
Фото: Pixabay/Tumisu

Како наводи Блумберг, око 80 милијарди долара налази се по фондовима готовине, некретнинама и инвестицијама у филијалама у иностранству.
“Због закаснелих санкција Европе на руски енергетски сектор, Кремљ је успео да акумулира један од највећих вишкова у својој историји. Ово је де факто негирало ефекат замрзавања средстава централне банке у марту 2022, пошто би Русија могла да надокнади оно што је изгубила“, оценила је економисткиња Међународног института за стратешке студије Марија Шагина.

У прикупљању међународних средстава прошле године, Русија је додала еквивалент од око пет одсто бруто домаћег производа, што је близу просека за период између 2009 и 2013, када су такође биле повећане цене нафте и ограничених девизних интервенција централне банке, наводи агенција.

Судбина руских фондова у иностранству је све више у фокусу како земље које подржавају Украјину, као што су Канада и Немачка, покрећу идеју да искористе милијарде замрзнутих руских средстава за компензацију Украјини и помоћ у њеној обнови.

“За руску владу, средства акумулирана у иностранству представљају ресурс који се може искористити путем ванредних дажбина на извознике. Такве ’резерве у сенци‘ могу се формално претворити у корист за државу на различите начине“, навео је професор на руској Државној академији за спољну трговину Александар Кнобел.

Он је казао да како ЕУ постаје мање зависна од снабдевања руским енергентима, вероватно ће средства у иностранству привући више пажње као могућа мета санкција.

Са нижим ценама роба и новим ограничењима извоза нафте која су недавно ступила на снагу, суфицит на текућем рачуну Русије нагло је опао, па Банка Русије предвиђа да ће суфицит ове године износити 66 милијарди долара, 48 милијарди долара у 2024. и 41 милијарду долара у 2025. години.

Блумберг наводи да чак и ако стране владе буду у стању да утврде власништво над новим руским фондовима у иностранству и повежу их са државом, укупан износ ће вероватно бити мањи од званичних процена.

Бивши саветник руске владе и економиста Сергеј Гуријев, навео је да је акумулација скривених резерви, односно резерви “у сенци“ сасвим могућа.
“Главно питање је у којој мери би ове резерве биле довољне за финансирање буџетског дефицита 2023. године“, оценио је он.

Скупштина Тексаса разматра забрану продаје земљишта Кинезима и Русима

Преузмите андроид апликацију.