Углавном је реч о људима из ИТ сектора који у Србију, а првенствено у Београд, долазе на неколико месеци. Станове изнајмљују најчешће у пару, претварају их у канцеларијски простор, у чијем једном делу обавезно и живе. Ипак, међу њима има и вишечланих породица, али скоро да и нема оних који одлучују да пазаре некретнину, већ их најчешће само гледају или изнајмљују. Због кризе у Украјини, број Руса који траже станове у нашој земљи је у порасту, али власници агенција за промет некретнинама уверавају да долазак странаца из Руске Федерације ипак није толико масован.
Ивана Јефтић, власница агенције за издавање „Јефтић некретнине”, каже да није приметила да је повећана тражња.
„Имали смо само неколико клијената из Русије од почетка сукоба у Украјини. Они углавном траже двособне и трособне станове, на краћи рок, испод годину дана. Занимају их центар Београда и Нови Београд, а могу да одвоје око 500-600 евра. Такве станове није лако пронаћи, јер већа је потражња од понуде на тржишту некретнина, али то нема везе са странцима. Квалитетан стан увек оде за дан, када је нов или реновиран и има нормалну цену“ објашњава Јефтићева.
Да је Нови Београд посебно интересантан странцима, а пре свега Русима, потврђују и у „Новастон” агенцији за посредовање и промет непокретности, јер се у том делу престонице налази Руска школа.
„Ту углавном долазе породице, док појединци или парови унајмљују станове по центру, рецимо на Дорћолу, за које издвајају од 500 евра, па навише. Уговоре праве на отприлике годину дана, дајући газдама депозит за две кирије, али нико не може да гарантује да ће толико и остати на локацији. Украјинаца нема, док је потражња Руса повећана, има их два-три пута више него раније, пре кризе“ открива Никола Ђогатовић, из „Новастона”.
Домаће тржиште не би могло да апсорбује „навалу на некретнине”, јер их код нас нема довољно. То је став Каће Лазаревић, из агенције „Каћа Лазаревић некретнине”, која такође потврђује да Руси тек спорадично долазе у Србију, не превише често.
„Руси махом иду у Дубаји, тамо лако региструју фирму и пребацују новац, а овде их све то ипак више кошта. Код нас долазе породице које изнајмљују станове од 300 до 400 евра, на шест месеци. То су људи који су због немогућности пословања морали да напусте Русију, или пак Украјину, али масовних долазака ипак нема. Стигло нам је свега неколико таквих клијента у последње време. И ту има перипетија, јер газде морају да их пријаве у МУП-у, потребан им је бели картон, привремени боравак, а газде онда морају да плате порез на закуп, који износи око 15 одсто од цене закупа која је заведена у уговору“ наглашава Лазаревићева.
Преузмите андроид апликацију.